Previous Next

Sel aastal viibib IFYE ka sügisperioodil ning meile on saabunud 3-kuuks IFYE USAst. Saame tuttavaks, Jarrod!

Räägi veidi endast, kes sa oled ja kust sa tuled?

Minu nimi on Jarrod Young ja tulen Columbusest, Ohio osariigist. Columbus on Ohio pealinn ja ümbruskonnas elab umbes 2 miljonit inimest. Meie osariik on kolm korda suurem kui Eesti ja meil on kolm linna, kus elab üle 2 miljoni inimese. Tegu on tüüpilise osariigiga ja enamik Ohio inimesi elavad ameeriklastena üsna keskmist elu. Ma olin üliõpilane, kes õppis ärindust, kuid ma jätsin kooli pooleli koolihariduse madala kvaliteedi tõttu ja alustan märtsis õpinguid kulinaaria alal. Vabal ajal mulle meeldib küpsetada ja teha veebisaite.

Kuidas tuli mõte tulla IFYE’ks Eestisse?

Ausalt öeldes ei olnud ma Eestist enne kuulnud, kuni mulle see võimalus pakuti. Kui ma sain nimekirja potentsiaalsetest riikidest, googeldasin Eesti kohta ja ma olin kohe põnevil. Mulle meeldib äri ja poliitika ning kui ma kuulsin väikeriigist, mis oli alles hiljuti Nõukogude Liidu poolt okupeeritud, pidin seda vaatama tulema. Mõne oma Ameerikas elava eakaaslaste arvates on kommunism hea. Samas pole nad kunagi näinud raskusi, mis sellest tuleneb ja arvatakse, et kõik saavad kõike, mis neil on vaja. Tahtsin tulla ja näha, kuidas eestlased võitlesid ja mida nad on selle ajaga nii kiiresti saavutanud. Siiani on mulle kõik väga muljet avaldanud.

Kuidas reis möödus?

Minu reis kestis 24 tundi. 24 tundi ... Lennud olid ainult umbes 12 tundi, nii et ma veetsin palju aega lihtsalt lennujaamades oodates. Ma olin tõesti närvis, kui ma astusin lennukist maha. Ma ei teadnud, kes mulle vastu tuleb või kuhu ma lähen või millal ma süüa saan (see oli esimene mure, kuna lennukitoidud on tõeliselt väikesed). Õnneks tundis Eesti IFYE-koordinaator Gerda mind kohe ära ja tutvustas mind vastuvõtvale perekonnale. Ma teadsin, et mul tuleb hea reis. Kõik olid väga toredad ja õnneks me läksime ka kohe sööma.

Oled sa õppinud selgeks ka mõne eestikeelse sõna juba?

Muidugi olen õppinud mõned sõnad! Saan juba aru mõnest vestlusest, mis minu ümber toimub, kuid rääkimine on väga raske. Kui minu võõrustajad räägivad omavahel eesti keeles, siis pärast selgitavad oma vestlust inglise keeles, aga mulle meeldib ära arvata, millest nad rääkisid. Vahel olen jutu sisule väga lähedal. Ma tahan rohkem sõnu õppida, et saaksin rohkem aru.

Sul on Eestis veel aega olla 2 kuud, mida ootad sellelt ajalt?

Ma tulin siia ilma ootusteta ja jätkan ilma nendeta. Minu vastuvõtvad pered teavad minu huve ja on püüdnud planeerida tegevusi, mis mulle meeldiks. Ma olen veetnud aega kokates restoranis, õppinud, kuidas valmistada erinevaid juustu ja piimatooteid väikefarmis. Siiani pole ma pettunud ja olen teinud asju, mida ma pole mõelnudki ise kunagi teha, see ongi hea aeg.
IFYE on siiani olnud minu elus parim kogemus. Olen kohanud nii palju toredaid inimesi ja loodan ka ise näidata inimestele, milline vahva programm see on, kui ma koju jõuan.

 

Previous Next

Septembri keskpaigas võtsid Rural Youth Europe korraldatud noorte seminar-koolitusest "Play Your Part" osa Põltsamaa Happy People klubi noored Annemari Koller ja Sigrid Kinguste. Kuidas noortel reis kulges?

"16.-23. septembril osalesime koos Sigridiga  “Play Your Part” nimelisel noortekonverentsil Budapestis. Meie mõlema jaoks oli Eesti 4H esindamine välismaal esmakordne.

Meie reis algas hommikul kell 6, kui alustasime sõitu Põltsamaalt. Kuna minu jaoks oli see esimene lennureis, siis oli hirm lendamise ees päris suur. Õnneks läksid mõlemad lennud hästi ning saime probleemideta kohale. Jõudsime Budapesti 16.septembri lõunal ning esimene päev oli meil ainult tutvumisõhtu. Juba esimesel õhtul saime aru, et sealne seltskond on väga tore ning on nii erinevad eestlastest. Sealne õhkkond oli palju sõbralikum ning tundsime, et kõik abistavad meid, kui olime mõne probleemi ees. Esmaspäeva hommikul kell 9 algasid juba erinevad koolitused. Terve nädala vältel saime uusi teadmisi noorteosalusest, noorte õigustest ning noorte võimalustest. Võib tunduda, et terve nädal loenguid oli igav, kuid tegelikult meeldisid mulle need koolitused väga. Sain arendada enda inglise keelt ning sain uusi kogemusi, mida erinevates organisatsioonides kasutada saaksin.

Igal õhtul oli meil ühiselt midagi lõbusat kavas (nt filmiõhtu, karaokeõhtu, kahoot). Kolmapäeval oli meil vaba õhtupoolik, seega saime avastada Budapesti elu. Käisime erinevate vaatamisväärsuste juures, sealhulgas külastasime ka Budapest Eye’d. Sealne vaade oli hingemattev, kogu Budapest oli justkui käe peal. Õhtu lõpetasime ühise õhtusöögiga ühes kohalikus restoranis.

Neljapäevast laupäevani tegime rohkem grupitööd ning arutasime grupis oma kogemustest noortega.  Kuna paljud seal olijatest olid enda organisatsiooni juhtivatel kohtadel, siis oli põnev kuulata nende kogemusi. Laupäeva õhtul oli meil veel viimane õhtu koos ning pühapäeva hommikul kell 4 alustasime tagasireisi koju.

“Play Your Part” oli minu jaoks väga hariv ning kindlasti soovitan võtta osa erinevatest RYE korraldatavatest noortele mõeldud koolitustest. Need annavad võimaluse arendada end nii keeleliselt, kui saab palju teada erinevatest võimalustest, kuidas olla parem liige enda organisatsioonis."

Annemari Koller
klubist Happy People

Previous Next

19.-20. oktoobril tulid Pärnumaa 4H noored kokku taluteemalisse laagrisse Tõstamaal.  Ürituse eesmärgiks oli noortele tutvustada taluteemat ning seda nende seas populaarsemaks muuta.

Reede õhtul saabusid Kihnu, Lõpe ja Tootsi noored Tõstamaa rahvamajja, kus traditsiooniliselt alustasime oma laagrit 4H lauluga koos maskott Hubertiga ning tutvustasime osalejatele seda, mis toimuma hakkab. Tegevusi alustasime viktoriiniga veebikeskkonnas KAHOOT!, kus oli 30 taluteemalist küsimust või mõistatust, millele tuli õige vastus valida.

Kui ajud olid ragistatud lähenesime asjale humoorikama nurga alt. Mitmeid aastaid tagasi tegi Maire Aunaste saadet “Reisile Sinuga!”, mille järgi sündiski meie järgmine mäng. Valisime endi seast maamehe, kes hakkas omale naist otsima ja vastupidi. Osalejaid ootasid toredad auhinnad tänu meie suurepärastele sponsoritele ning ka publikul polnud igav, sest naerda sai palju.

Hiljem, kui õues oli pimedamaks läinud panime soojad riided selga ja läksime Tõstamaad avastama. Alevikus toimus orienteerumine, kus oli kümme punkti ning igas neis oli 4H-teemaline küsimus või ülesanne. Oleme väga rõõmsad, sest noored olid üpris teadlikud sellest, mis 4H on ning mis siin toimub.

Õhtu lõpetasime kolhoosipeoga, kus hämaras saalis vihtusid tantsu kitlitesse riietatud tüdrukud. Disko muusikaks polnud mitte tänapäeva “vaibakloppimine”, vaid ikka vanemad lood Eesti artistidelt. Kui tantsud olid tantsitud, siis mängisime üheskoos veel seltskonnamänge.

Järgmisel päeval, siis kui Selveri poolt kingitud toiduainetest koosnev hommikusöök oli söödud, seadsime sammud kohaliku talu poole. Meid võttis vastu perekond Pärna, kes meile oma loomi näitasid. Neil olid küülikud, lehmad, lambad, kanad, kuked, kuid suurima tähelepanu said ikkagi hobused, kellest ühele sadul selga pandi ning soovijatele sõidutiirud tehti. Kuna suur grupp oli jaotatud kaheks tegid teised samal ajal ise võid ning Pärnumaa piirkonnajuht Inga Raudsepp õpetas kõigile, kuidas läbi viia 4H programmi “Maal on vahva”. 4H klubide aeg Tõstamaal hakkaski lõppema ning tuli pakkida asjad ja kodu poole sõitma hakata. Enne veel tegime üritusele korraliku lõpetuse, kus iga laagris osaleja sai omale midagi meeneks. 4H Talupäevade toimumisele aitasid kaasa: Selver, Farmi, Viiking SPA, MyFitness, Poisi Eine, Tradehouse, Tõstamaa osavallakeskus, Ermistu Puhkeküla, Marendow ja Noorteühing 4H, kes toetasid vastavalt söögiga, kinkekaartidega ja muude kingitustega.

Suur aitäh kõikidele toetajatele ning samuti ka osalejatele klubidest Kihnu Suarõ Nuõrõd, Lõpe Dixie, Tootsi Kärmed Tootsikad ja muidugi ka Tõstamaa Positiivne.

Järgmises laagris näeme!

Previous Next

Ja ongi taaskord tänatud 2018 aasta parimad. Aitäh kõigile, kes osalesid Kiidupäeval ning aitasid meil selle meeldejäävaks teha! Meil oli au välja kuulutada parimad:


Aktiivne liige 2018
Jõgevamaa - Keiu Kaasik
Järvamaa - Martin Mõtlik
Pärnumaa - Kerda Erm
Tartumaa - Liisi Hinto
Harjumaa - Holger Naarits

Parim klubi 2018
Jõgevamaa - Palamuse Naerupallid
Järvamaa - 10 Rubla
Virumaa - Keri Plaati
Pärnumaa - Kärmed Tootsikad
Harjumaa - Lagedi

Parimad klubijuhendajad 2018
Jõgevamaa - Inna Lamp
Virumaa - Arles Juurikas ja Taavet Unt
Pärnumaa - Inga Raudsepp ja Kertu Kaljur
Harjumaa - Triinu Sepp

Parim piirkond 2018 - Jõgevamaa!!!

Aasta tegija 2018 - Kätlin Takk
Aastate tegija - Sirje Kaska
Aasta üllataja - Jürgen Lepp
Aasta koostööpartner - Marek Sild

Palju õnne kõigile ja Eesti 4H'le 27. aastaseks saamise puhul!

Pildimaterjal Kiidupäevalt on siin - https://drive.google.com/open…

Previous Next

12.-18. august 2018 leidis aset Šotimaal järjekordne Rural Youth Europe (RYE) koolitus-seminar Rally “Year of young people, World of Opportunities”, millest said osa 4H juhatuse liige Helen Siska ja värske 4H liige Marko Nuut.

Rural Youth Euroopa korraldab iga aasta augustikuus oma liikmesorganisatsioonidele (mida on hetkel 20 ja millesse ka Eesti 4H kuulub) koolitus-seminare, mille eesmärk on tuua kokku üle 100 inimese 20 riigist arendama nende oskusi, teadmisi ja tõstma osaliste enesekindlust, inspireerida, innustada jagama kogemusi ja avastada ühiseid jooni teiste riikidega. RYE eesmärk on jõustada maal elavaid noori tolereerima meist erinevaid rahvuseid ja austama nende kultuure. Rally leiab iga aasta aset ühes liikme organisatsiooni riigis, milleks sel aastal oli Šotimaa.

Eesti 4H saadab iga aasta Rally'le kuni 5 noort vanuses 18+ koos grupijuhendajaga, kes esindavad nii Eestit kui ka Eesti 4H-d kui maanoorte organisatsiooni. Sel aastal läks vaid 2 noort, kuid järgmine aasta ootame suuremat osavõttu. Selle aasta läbiv teema oli maal elavad noored ja nende võimalused kaasarääkimiseks neid puudutavate probleemidest ühiskonnas (transport, tööle saamise võimalused maal, elukoht, talupidamine - kas noorel raske alustada, mis sellega kaasneb jne.)

4H noor Marko võtab kogemuse kokku järgmiselt:  “Kõige eredam mälestus on see, kui saime võimaluse külastada farme ja rääkida omanikega, jagada muljeid ja mis on sarnast meie riigis ja mis erinevat. Võtsin kaasa sellest kogemusest on uued teadmised farminduse ja põllumajanduse aladel. Ja loomulikult ka esmaselt kohalikud kombed ja traditsioonid (tantsud, laulud). Väga palju uusi tutvusi ja kontakte, millest on mul kindlasti tulevikus palju kasu. Inimesi oli sellel sündmusel palju ja väga paljude erialade esindajad siis hätta tulevikus ei jää millegagi, igal alal on keegi kes oskab mind hädad aidata ja juhendada.”

Eesti 4H juhatuse liikme Helen lisaks veel Marko kirjeldusele, et tegemist oli inspireeriva ja kustumatu kogemusena. Emotsioone selle nädala jooksul kogeti mitmeid ja eredamalt jääb Helen meenutama kõikide osalejate sooja suhtumist ning imelist vihmast Šotimaa loodust.

Järgmine aasta toimub RYE Rally aga INGLISMAAL. Oled 4H noor, vähemalt 18.aastat vana ja tahaksid minna? Anna oma soovist teada Eesti 4H peakontorile meiliaadressil

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Previous Next

Eesti 4H’l võõrustas augusti alguses Britimaalt Devonist saabunud noori farmereid, kes tulid nädalaks tutvuma Eestimaaga. Võtsime külalised vastu Jäneda Külalistemajas, selle nädala jooksul olid kaasatud ka 4H noored Harjumaalt, Järvamaalt ning Virumaalt.  

Esimene päev möödus Jänedal üksteisega tutvudes, erinevate võistluste ja vahvate mängudega. Järveäärses rannas sai pallimänge mängida, päikest võtta ning niisama puhata. Õhtul tutvustas meie noor Martin veidi Jäneda ümbrust, piilusime Jäneda Mõisa salakäikudesse, seiklesime keldriruumides ning sai ronida muusika-tähetorni.

Järgmised päevad olid väljasõitude päralt. Külastasime põnevat Rakvere linnust surmakambrite, põrguradade ja kahuripaukudega. 4H klubi „Rakvere hundid“ noored rääkisid veidi linna ajaloost ning viisid meid Rakvere noortekeskusesse, kus tutvusime maja ja noortele pakutavate võimalustega.

Vaatasime üle lähipiirkonna farmid – Remmelgamaa ja Mikumardi talu, kus lisaks sai veidi seiklusi ja paadisõitu. Peale mõnusat lõunasööki värskes õhus käisime vaatamas, kui palju seda vett põuasel ajal Jägala joalt alla voolab. Õnneks ikka voolas. Õhtul võtsime vastu külalisi Taluliidust ja Remmelgamaa talust ning üheskoos arutasime Briti ja Eesti maaelu toimimisest. Õhtule lisasid vürtsi Eesti maitsed – musta leib, heeringas, kurgid, šokolaadid ja kama.

Neljapäeval, kui temperatuur tõusis 30 kraadini, võtsid külalised ette käigu Tallinnasse tutvuma meie pealinnaga. Koos käidi vaatamas Oleviste kirikut, Toompea lossi ja Raekoja platsi. Kuid kuumus ei lasknudki kaua pealinna melu nautida, Jäneda suplussoe vesi meelitas meie rahvast väga tagasi.

Reedel võõrustas meid Alavere, kus parasjagu oli toimumas lastelaager. Mängisime koos seltskonnamänge, tegime ringkäigu Alavere koolimajas ning peale lõunat tehti käsi valgeks Stencil Art töötoas. Valmisid väga ilusad ja värvilised tööd.

Viimane päev möödus sportides Valgehobusemäel – metsaradadel discgolfi mängides, segwaydel sõites ning tiigikese peal paadikestega vändates. Õhtuprogrammis oli seekord pisike üllatus külalistele, kui meiega liitus seltskonnatantsude õpetaja Paul Bobkov. Üheskoos lustisime nahad märjaks ja meeled rõõmsaks. Meenutasime nädala jooksul toimunut ning tõdesime, et selle ajaga sai väga palju nähtud ning tehtud.  Ilm soosis meie tegemisi igati ja alles lahkumise päeva hommikul avas oma taevakraanid, vist kurvastusest, et põnev nädal lõppes.

Täname kõiki, kes selle nädala jooksul meile abiks olid!

Pildimaterjali saab vaadata siit.

Previous Next

Tartumaa 4H-kad laagerdasid 8.-9. juunil Ahjal.  Laager algas tõelise katsumuse ja eneseületamisega (ka juhendajatele) - nimelt süstamatk Koorverest Taevaskotta läbi kärestike, üle kivide ja kändude, sõna otseses mõttes!, oli täis seiklust ja nõudis arvatust rohkem füüsilist pingustust.  Aga uskumatu, kui ilus on Ahja jõgi -  vanad veskitammid, liivapaljandid jne. Sõites läbi ürgmetsa, tundus nagu oleks sattunud muinasjuttu - hiiglaslikud sõnajalad, jõele langenud sammaldunud puud, päikese sillerdus vetepeeglist - nii ilus!!! Alguses tundus, et 4,5 h jõel saab olema puhas lust ja lillepidu, kuid pärast esimest tundi pidevat füüsilist koormust, kostus juba päris mitmest paadist, et millal me kohale jõuame. Külmast kangete, läbimärgade, rakkus kätega randusid 9st süstast 6 Taevaskojas 20.30, viimased võtsime bussipeale erinevatest kohtadest alles kell 22.00. Oli tõeline seiklus, mis õpetas vastupidavust, koostööd, emotsioonide juhtimist, kannatlikkust jne.

Öömajale läksime Ahja Noortekeskusesse. Sõime, mängisime tutvumismänge, vaatasime filmi ja uinusime alles hommikul. 

Kuigi järgmiseks päevaks oli meil palju tegevusi planeeritud, tundus, et parem on mitte kella vaadata ja nautida aja kulgu, üksteisega suhtlemist ja mõtiskleda. Seega tegime vaid seda, mis tundus kõige tähtsam. Juhendaja Piret viis meid järveäärde lilli korjama ning õpetas nendest kimpude tegemist. Pärast ujumas käimist suundusime oma lillekimpudega Ahja Hooldekodusse, et viia lillekimbud neile, kes enam ise lilli korjamas käia ei jaksa. Memmed-taadid olid väga rõõmsad meie tuleku üle, soovisime neile tervist ja kinkisime lilli. Nii mõnelgi lapsel tuli meelde enda vanavanaema või taat, keda pärast külastust meenutati ja üksteisele nendest lugusid jutustati. Veel maalisime lillepottide peale ning istutasime sinna lilli, et igaüks viiks selle oma kõige kallimale memmele-taadile. Sageli ei olegi vaja suuri sõnu või suuri tegusid, sageli piisab ka märkamisest ja tänutundest kingitud lillest, et anda märku, et sa oled mulle hiiglama kallis! 

Aitäh Ahja 4H klubi meid võõrustamast, teiega oli hiiglama tore!

 

Janika Hinto

Tartumaa piirkonnajuht

Previous Next

Kaks aastat tagasi alustas 10 tubli noort Kihnus 4H klubiga, nüüdseks on liikmete arv juba kolmekordne. Sünnipäeva tähistati koos teiste klubidega Peronas.

26. mai pärastlõunal toimus Perona Bowlingus esimest korda Pärnumaa 4H bowlinguturniir. Mõte selle korraldamiseks tuli täiesti juhuslikult ning ka kuupäev sattus olema täpselt päev pärast Suarõ Nuõrdõ sünnipäeva. 2016. aasta mais alustades ei oleks osanud arvatagi, et liikmeid on kaks aastat hiljem kolm korda rohkem. Noortel ja nende juhendajal soovi ja jaksu veel on, seega loodetakse, et tegevust jätkub veel pikkadeks aastateks.

Bowlinguturniiril oli kohal 7 klubi üheteistkümne tiimiga: Squad Pärnu-Jaagupist, Pärnjõe semud Pärnjõelt, Sindila Sindist, Kärmed Tootsikad Tootsist, Dixie Lõpelt, Positiivne Tõstamaalt ja korraldajaklubi Suarõ Nuõrõd Kihnust. Nii said pea kõik rajad 4H-katega täidetud. Igal tiimil oli koduseks ülesandeks oma klubile ühine riietus leida, oli tore näha, et paljud said kodutööga edukalt hakkama.

Parima kostüümi valimine toimus rahvahääletuse kaudu ja auhinnaks olnud Perona kinkekaardi viis koju Tõstamaa klubi Positiivne, kes vastavalt võistlusalale end vägagi sportlikult riidesse oli pannud: kolm triipu ja vali muusika oli nende jaoks paras iseloomustus, vahepeal võis isegi rulli tõmmatud nina näha.

Turniiri esikoha saavutasid maffiabossidest Tootsi poisid, kelle ees ilmselt keegi võita ei julgenud, sest kaasavõetud atribuutika rääkis enda eest, ilmselt on samas kostüümis hea minna ka põgenemistuppa, mille kinkekaardi nad omaga kaasa said. Ülikondades noormeeste järel oli kohe Kihnu klubi Suarõ Nuõrõd teine tiim. Kolmanda koha saavutasid juhendajad, sest ega nemadki noortele alla ei saanud jääda ja panid oma tiimi kokku.

Suarõ Nuõrõd puhusid sünnipäevaküünla ühiselt ära ning rullbiskviit viis keele alla.

Suarõ Nuõrõd tänavad kõiki koosööpartnereid ja osalejaid.

 

Laura Jõe

Suarõ Nuõrõd juhendaja

Previous Next

VIRUMAA 4H PIIRKOND

Lastekaitsepäeva telkimine

Kui tüdrukud püüdsid päikest, siis poisid püüdsid kala!

Lastekaitsepäeval võtsid 7 tublit Virumaa 4H piirkonna noort omad telgid ja sääsetõrjevahendid ning võtsid suuna Võhma järve telkimisala poole. Tegu oli kahe klubi väljasõiduga, mille eesmärk oli anda noortele metsas ööbimise ja meeskonnas tegutsemise kogemus.

Metsamineku plaanid edukalt tehtud, jagati ära ülesanded, kes millised asjad kaasa võtab, et õhtu ja öö mööduksid sujuvalt. Juhendajad vaatasid vaid kogu protsessi pealt, andes noortele organiseerimise võimaluse. Kui kõik olid õnnelikult telkimisalale kohale jõudnud, tekkiski esimene probleem: „Kus on sääsetõrje?! Kas keegi võttis kaasa?“. Juhendajad pidasid peenikest naeru ning hiljem, peale noorte diskussiooni teemal „Miks me selle peale ei mõelnud?“, ulatasid noortele sääsetõrjevahendid. Esimene õppetund oli juba varakult käes.

Edasine õhtu sujus hästi. Telgid kerkisid, lõke praksus, vorstikesed särisesid ja kõhud korisesid. Kuna Võhma telkimisala näol oli tegu väga looduskauni kohaga, siis oli oodata ka võõraid külalisi, kes tulid jalutama või rabajärve ujuma. Sama tegi ka üks naisterahvas, kes oli ühtlasi ka RMK töötaja. Peale ujumist astus naisterahvas meie lõkke juurde ning andis teada, et lõkke tegemine on Virumaa metsades keelatud! Kogu laagriseltskond tardus, „Mismõttes, me teeme lõket ju RMK grillimisalal?!“. Meie kahjuks vastas lõkketegemise keeld tõele. Õppetund number kaks: ole kursis seadustega, sest nende vastu ei saa!

Lõke sai kustutatud ning kõhud korisesid kõigil edasi. Mis nüüd siis teha? Olime kaotamas telkimise ja grillimise lootust, kui järsku tuli idee, et võiksime hoopis kolida ühe lapsevanema tagahoovi. Mõeldud-räägitud-tehtud! Saime teada, et telkide kokkukorjamine võtab palju vähem aega, kui nende ülespanek. Pakkisime asjad autodesse ja kihutasime Vasavere külla. Head lapsevanemad andsid meile telkimise võimaluse õunapuude all, metsaserval. Tänu asukoha vahetusele saime valmis küpsetada ka omad grillvorstikesed-pliidi ja panni peal, väga turvaliselt. Öö möödus rahulikult, kuulasime muusikat, jutustasime, mängisime ja pidasime edaspidiseid plaane. Hommikul ärkasime vihmasahina peale, mis meid põua ajal kimbutama tuli. Hommikusöögiks valmistasid noored seljanka suppi, mis maitses nii hästi.

Kui kõhud olid suppi täis võtsid noored omad seljakotid ja õnged ning seadsid sammud Liivjärve äärde, mis on üks Kurtna järvestiku järvedest, umbes 4 km eemal telkimisalast.

Kui tüdrukud püüdsid päikest, siis poisid proovisid kõigest väest püüda kala! Kokkuvõttes näkkas mõlemil. Tüdrukud said omale tumepunase jume ja poisid tirisid järvest välja suure haugi. Rõõmu kui palju! Telkimisala juurde tormates andsid poisid haugi taluperemehele, kes ka ise suur kalamees on. Haug puhastati ära ja pandi suitsuahju ning tulemus oli väga maitsev!

Kokkuvõttes võime öelda, et saime palju õppetunde ja ühe suure kogemuse. Kui juhendajad arvasid, et noored ei taha enam nii pea telkima minna, siis tegelikult oli noorte arvamus teine: „Aga jääme veel nädalaks!“

 

Janika Juuse
Virumaa piirkonnajuht

Previous Next

IFYE programm, kui siiras avastamisrõõm!

Tähtede lühend IFYE tuleb inglisekeelsest väljendist International Farm Youth Exchange ehk eesti keeles rahvusvaheline maanoorte vahetus. IFYE programm toimub üle maailma ja Eestis alates 1992. aastast. IFYE on see noor, kes on veetnud fantastilise suve mõnes välisriigis ning sealsetes peredes elades saanud võimaluse proovida teises kultuuris elamist ja võõras keeles suhtlemist. Tagasi koju tulles on ta mitmete kogemuste võtta rikkam ja uutele võimalustele avatum.

Sellel aastal saadame IFYE programmi kaudu maailma avastama 4 noort inimest ja võtame vastu Austriast ja Saksamaalt kokku 3 noort.

28. aprillil toimus Tallinnas kohvikus Pööning väljaminevatele IFYE-dele ettevalmistav koolituspäev. Päeva raames sai üksteisega tutvutud, räägitud mitmetel huvitavatel teemadel, arendatud silmaringi ja läbi viidud erinevaid individuaalseid ja grupitöid. Tutvustasime 4H ja IFYE programmi ajalugu nii Eestis kui mujal maailmas. Panime paika osalejate ootused, hindasime erinevaid ette tulla võivaid riske, vestlesime reisi eelsest tegevuskavast ja vajalikest ettevalmistustest ning arutasime eelarvamustest. Oma kogemusest IFYE programmis rääkis Kairi Janson, kes veetis 2016.a. suvel 2 ja pool kuud USA-s Connecticuti osariigis.

Kes nad on?

Nagu sai mainitud, siis kokku saadame välisriikidesse sel suvel 4 IFYE-t. Kolm noort reisivad Ameerika Ühendriikidesse: Kansase, Nebraska ja Colorado osariikidesse ning üks noor läheb avastama Austriat. Kolm neiut ja üks noormees on pärit Eesti erinevatest piirkondadest: Sindi, Toila, Narva ja Saue. Nende põnevatest seiklustest saate lugeda juba peagi blogidest.

Kuidas ma saaksin ka sellest põnevast seiklusest osa?

Selleks on 2 võimalust:

  1. Sel suvel saad seigelda koos Saksamaa ja Austria noortega Eestis olles IFYE-t vastuvõttev pere. Unustamatu kogemus, mis annab võimaluse tutvuda läbi noore teise riigi kultuuriga ja näidata neile tõelist Eesti elu.
  2. Sügisel on kõigil vähemalt 18-aastastel noortel võimalik kandideerida järgmise aasta suve seikluseks IFYE programmi.

 

Lisainfo:

Gerda Vares

e-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

tel. 5148068

kodulehekülg: http://www.eesti4h.ee/tegevused/ifye

Previous Next

28. aprillil sõitsid Järvamaa piirkonna 4H klubi noored koos sõpradega Imaverre, et üheskoos veeta põnevalt aega kevadlaagris.

Tänavuses kevadlaagris sai käia muuseumis, külastada talu, küpsetada ja valmistada erinevaid magustoite, mängida ja tantsida. Kuna tegemist ikka maanoortega, siis kandis ka sel korral laager läbivalt teemat „Maal on vahva!“.

Laagrisse jõudes jagati noored kahte gruppi – ühed läksid koos piirkonnajuht Annika Rohiga Imavere Piimandusmuuseumisse, teised juhendaja Margit Vijariga Aaviksaare tallu. Meie võõrustaja, juhendaja Maarja Okas, jäi aga laagrirahvale õhtusööki valmistama.

Piimandusmuuseumis korraldas Piima-Tiina meile põneva ekskursiooni ning seejärel toimus see kaua oodatud jäätisetegu. Kui ise tehtud jäätis valmis ja suud magusaks tehtud, valmistasid noored omale mälestuseks rinnamärke ja magneteid.  

Aaviksaare talus sai tutvuda kitsedega, lambatalledega. Noored said perenaise juhendamisel proovida ka kitselüpsi ning lapsed osalesid rõõmuga lõngateos (kraasimine, ketramine), kes soovisid, said kaasa ka omatehtud väikese lõngakera.

Tagasi jõudes ootas laagrilisi maitsev õhtusöök, tutvumismängud, vestlus maal elamise teemal ning küpsetamine ja erinevate maiustuste valmistamine, milles samuti oli antud juhisena teema „Maal on vahva!“.

Sel korral kujunes laagri programmis väljakuulutatud küpsetamisvõistlus pigem põnevaks sõpruskondade ühiseks kokkamiseks. Vahva oli vaadata ja kaasa elada noortele, kes koos oma sõpradega köögis askeldasid. Neljas erinevas grupis valmistati küpsisetorti, kamatrühvleid, erineva täidisega lehttaignapirukaid ning kaera- ja seesamiseemneküpsiseid. Kiidusõnad noortele, kes kaasa tegid ja ette valmistasid. Eriti vahvad olid Aravete tüdrukud Anete-Liselle, Christina ja Kerli, kes olid eriti hoolega ettevalmistanud. Neil olid lisaks kirjapandud retseptile kaasa võetud ka kõik vajalikud toiduained ja vahendid alustades lusikatest, mõõdunõudest koguni mikserini välja. Nende valmistatud seesami- ja kaeraküpsised, mida kaunistasid temaatilised lipukesed, maitsesid kõigile.

Peale maiustuste söömist said noored tantsida, mängida, juttu ajada kuni oligi käes magamamineku aeg. Hommikul peale ärkamist pakiti kokku oma asjad, söödi hommikusöök, jäeti hüvasti nii uute kui vanade sõpradega ja algaski kodutee.

Suur tänu juhendajatele ja kõikidele noortele, tänu kellele oli laager mõnus ja samas ka õpetlik.

4H on maanoori ühendav organisatsioon, mille peamiseks ülesandeks on toetada laste ja noorte mitmekülgset arengut, pakkudes neile isetegemise võimalusi ning teadmisi ja praktilisi kogemusi oma elu korraldamiseks - õpime tegutsedes!

 

Annika Rohi

Järvamaa piirkonnajuht

Aravete 4H klubi vabatahtlik juhendaja

Previous Next

14. aprilli päikselisel päeval kogunesid Eesti 4H volinikud Jänedale, et arutada, milliseks kujunes aasta 2017.

Peale päevakorra kinnitamist ning uute volinikega tutvumist võttis sõna juhatuse esimees Kadri Toomingas, kes andis ülevaate juhatuse 2017 aasta tööst. Liikmeskonna liikuvusest ja statistikast rääkis meile Eha Kuld. Põneva faktina tõi ta välja, et registrit on peetud aastast 2003 ning selle aja jooksul on olnud 4H-s 6277 unikaalset liiget. Birgit Kuslap tegi ettekande Noorteaktiivi tööst. Praegused Noorteaktiivi liikmed ootavad kindlasti oma ridadesse tegusaid noori, kellega teostada põnevaid ideid ning teha vahvaid üritusi. Sõna said piirkonnajuhid, kes andsid ülevaate piirkondades 2017 aastal toimunu kohta.

Ühistelt vaadati üle ja kinnitati 2017a majandusaasta aruanne, 2018. a. tegevuskava projekt ning eelarve eelnõu.

Juhatuse senistel liikmetel Kadri Toomingasel ja Helen Siskal lõppes 3 aastane tegevusaeg. Mõlemad esitasid kandidatuuri jätkata järgmised 3 aastat juhatuses ning volinike poolt nende soov kinnitati.

Vaba mikrofoni all saadi rääkida oma mõtetest ning grupitööna arutleti 4H tasuliste teenuste loomist.

Oli väga asjalik ja sisutihe kohtumine, aitäh kõigile osalejatele!

 

 

Previous Next

7. aprill oli päev, kui 4H maskott Hubert juba kolmas aasta järjest külastas 4H klubi Sindila võimlemispidu. Kui 2016. aastal oli projekti raames võimalik Hubertit peole kutsuda „ülevalt tulnud näpuliigutuse peale“, siis nüüd käib ta juba esinejate tungival soovi. Sel aasta juhatas ta peo sisse rõnga ja lindikavaga, millele publik tormiliselt kaasa elas. Suur tänu sulle, Hubert!!!!!! Südamest loodame meie armsat maskotti näha ka järgmisel aastal!

Üritusel osalesid 4H klubide juhendajad Helle Vent ja Marek Sild.

Pilte ja filmilõike ürituse kohta näed siit.

 

Helle Vent

Sindila klubi juhendaja

Eesti 4H suvepäevad on tulemas!
Juulikuu 10.-13. kuupäevadel ootame kõiki 4H liikmeid suvepäevadele Voore Puhkekeskusesse Jõgevamaal.
Põnevad tegevusi täis päevad, õhtused koosviibimised ja sõbrad - see on ootamist väärt!

Previous Next

Üritus toimus Jäneda koolis 26. jaanuaril algusega 17.30.  Esimese poole tunni jooksul tutvuti majaga ja seati asjad sisse. Algas aastakoosolek, valiti protokollija ja koosoleku läbiviija. Üritusel arutati eelmise aasta tegevusplaane ja arutati uue aasta ideid/tegevusi.

4H liikmed jaotati kolme gruppi, iga grupp pani kirja uue aasta tegevusi, mida võiks aasta jooksul läbi viia ning tehti Eesti vabariigile kingitusi. Algas õhtuprogramm Eesti 100, kus iga meeskond tutvustas oma mõtteid uue aasta tegevuste suhtes ning tutvustasid kingitusi Eestile sajandaks sünnipäevaks.

Mängiti Eesti teemalist kahoori. Korraldasime erinevaid mänge. Näiteks pimedas peitust, õhupallitantsu, igasugused toolimänge, silmapilgutamismängu, pikka nina jne. Nautisime sõbralikku ja rõõmsat õhkkonda ning suures tuhinas ei märganudki, et oli juba ammu aeg magama minna.

Vanemad 4H liikmed, kellel veel und ei tulnud, said eraldi ruumis juttu rääkida, aga ega seda väga kauaks ei jätkunud, kuna tegusast õhtust kõik väsinud.

Hommikul peale söömist kuulati muusikat ja muljetati eelmisest õhtust, mängiti veel selle ürituse lemmikmängu, milleks oli peitus.

 

Grete Oja

Jäneda JAH klubi

Previous Next

Tartumaal, Pala koolis toimus 12.-13. jaanuaril Noorteühing Eesti 4H Jõgevamaa piirkonna talilaager. Jah, mitte enam Jõgevamaal, Pala vallas, vaid Tartumaal, Peipsiääre vallas. Rõõmsaks üllatuseks laagris oli osalejate rohkus- peaaegu 90. Seekordseks laagrikorraldajaks oli 4H klubi Pala Metsalised korraldusmeeskond. Tegevust jätkus kõigile- nii noorematele kui ka vanematele 4H-katele. Sportlikud mängud toimusid nii spordisaalis, kui ka vabas õhus ning panid kõik osalejad laagris liikuma, omavahel suhtlema.  Mobiiltelefonid  olid, kokkuleppel osalejatega, tegevuste ajal keelatud (toimis päris hästi). Õhtuprogrammis esitati  toredalt- naljakaid play back kavasid. Unustamatuks elamuseks oli kindlasti paaritunnine  öine retk talvises metsas.  2 erineva raskusega metsarada viisid  matkajad välja ühisesse sihtpunkti- ronkmustas öös  paistis soojendav valguskiir- lõke, mis andis matkalistele sooja. Hiljem küpsetati ühiselt lõkketulel leiba, viinereid ning  vahukomme. Selgus, et pimedas metsas ei olegi nii hirmus, kui sa oled koos toredate kaaslastega, kellega kõndides vestelda saab. 6 -7 kraadine pakane 4H-kaid ei häirinud, eriti veel peale väikest einet metsas ja kuuma  piparmünditee joomist. Matkalt naastes algas  aulas pidžaama-disko, diskoriks Pala kooli noor direktor isiklikult. Järgmisel päeval peale maitsvat hommikuputru mängiti  õues discgolfi  ning toimus ebatavaline  orienteerumismäng tähtedega. Töötubades valmistuti sõbrapäevaks ning räägiti 4H ajaloost ning arutati piirkonna tulevikuplaane. Kaks laagripäeva möödusid kiiresti  ja ees ootas kodutee. Koos veedetud nädalalõpust võeti kaasa uued tutvused ja toredad emotsioonid, et taas kohtuda 23.-24.märtsil piirkonna kevadlaagris Jõgeva Põhikoolis. Juba praegu on alanud meie ettevalmistused Jõgevamaa noorte sügisballiks, mis toimub reedel, 12. oktoobril 2018.a Puurmani mõisas.

Previous Next

Eesti sünnipäeva eel, 19.-20.01.2018 pidas Noorteühing Eesti 4H Tartumaa piirkond Mellistes oma laagrit „Eesti ruulib sajaga“. Üheskoos tõdesime, et meil on ikka tõsiselt vedanud, et me siin ja praegu elada saame. Meid ümbritseb küllus ja võimalusterohkus ning samas püsivad  väärtused ning meil on hea ja turvaline olla.

Laagri ilusaim hetk oli õhtupimeduses lõkketule valgel vorstikesi küpsetades. Lapsed soovisid, et isegi õpetajad oma taskulambid kustutaksid, et tule lummust nautida. Üheskoos rääkisime metsajutte, nii metsa hoidmisest kui ka enda hoidmisest metsas.

Loomulikult kuulusid laagrikavasse pallimängud, meisterdamine ja öökino, seekord ka karaoke.

Üheskoos tegime Eestile ka kingituse – rahvusräpi.

See on Eesti rahvuräpp,

aja püsti oma näpp!

Eesti on me kodumaa,

Eesti ruulib sajaga!

 

Tere, tere, tere – kogu meie pere,

hundid, karud, siilid- ütleme teil „Tere!“

Eesti on me kodumaa,

Eesti ruulib sajaga!

 

Jou-jou-jou sini-must ja valge,

näitab meie hinge ja meie palge

Eesti on me kodumaa,

Eesti ruulib sajaga!

 

Pääsuke ja rukkilill

kiluleib- ja elu lill!

Eesti on me kodumaa,

Eesti ruulib sajaga

 

Soovime kõigile Eestimaa noortele, et te märkaksite, kui õnnelikud te olete elades siin ja praegu. Eesti ruulib sajaga!

 

Janika Hinto

NÜ Eesti 4H Tartumaa piirkonnajuht

Previous Next

6. jaanuaril 2018 käis juhatuse liige Helen Siska Kose Noortekeskuses kohtumas Harjumaa 4H noortega, et natukene 4H tegemistest rääkida ja unistada. Kohal olid Harjumaa 4H erinevate klubide noored, kes panid proovile oma meeskonnatöö oskused, läbi erinevate meetodite arutasid, mis nende jaoks on 4H ning kus nad näevad, et noorteorganisatsioon võiks tulevikus olla. Ideed lendasid, arutelu oli põnev ja tekkisid mitmeid mõtteid, mida tulevikus 4H-s ellu viia!

Koolituse tulemusena kaardistati koos noortega 4H tulevikuplaanid ning mõeldi, kuidas võiks koostöö maakondade 4H-de vahel paremini toimida. Juhatuse liige Helen leidis, et Harjumaa 4H klubides on igati südikad noored, keda võib kindlasti mitmetel 4H sündmustel säramas näha!

Previous Next

Meie katuseorganisatsioon Rural Youth Europe pakub noortele aasta jooksul erinevaid rahvusvahelisi üritusi. Kõik, kes on rahvusvahelistel üritustel käinud, kindlasti nõustuvad, et see on üks vahvamaid kogemusi ja saab sõpru kogu eluks.

Vaata lähemalt Rural Youth Europe kodulehelt https://www.ruralyoutheurope.com/

 

Previous Next

1.-2.12 toimus Tartumaal minilaager 15+ noortele. Laager oli eriline, sest andsime kogu vastutuse tegevuse ja organiseerimise eest noortele.  Juhendaja roll oli jääda nähtamatuks ja tagada turvalisus.

Mis siis toimus? No see oli suur õppetund kõigile – kui laagrisse jõudsime, siis selgus tõsiasi, et süüa pole midagi, juhendaja päriselt ei olnud mitte midagi valmis mõelnud-teinud :). No istusime siis tühjade kõhtudega lauataha, panime osalustasud lauale ning arvutasime, mida selle eest süüa saab? Valikusse said noortepärased taco pizza, hamburger, magustoit „kirju koer“ ning puuviljad, hommikuvõileivad ja loomulikult popcorn. Sel ajal, kui juhendaja poes käis, oli noortel ülesanne mõelda suvepäevadele –mida põnevat seal võiks teha.

Mis mõtted siis kirja said? No töötubade sissejuurdunud traditsiooni on raske murda aga päeva teema oli igati põnev – Eluhäkid (ingl.  lifehacks) ehk siis vajalikud oskused eluks. Eredamate näidetena tulid need: massaažioskus – kuidas teha endale või sõbrale massaaži näiteks peavalu leevendamiseks;  vesiaeroobika – kuidas tasuta head ja tõhusat trenni teha; kodune kiirtoit, mis on tervislik ja ka soodne jne. Lisaks tuli noortel mõte teha suvepäevadel kogu rahvaga ühine ülisuur pizza. Maalima suurim pizza on 1,261.65 m², vaevalt, et me seda rekordit purustada suudame. Aga Eesti suurima pizza võiksime teha ju küll!!! Peaks ainult välja nuputama, kuidas seda küpsetada :).

Õhtu jätkus kokkamise, köögikoristamise, impotantsude ja – muusikaga ning loomulikult öökinoga.

Mulle väga meeldib ameeriklasest IFYE Alyssa Dye moto: Live your story. Live the story you want to tell! Ehk siis, tahad põnevust? Tegutse!

 

Janika Hinto
Tartumaa piirkonnajuht

Previous Next

1. detsembril said Alaveres kokku Harjumaa tegevad klubid, et kokku võtta oma tegus aasta. Kohal olid Kose, Alavere. Lagedi ja Kehra klubid. Kõigil oli taaskohtumise üle ülimalt hea meel. Tervituseks esitas Alavere klubi ühistantsu. Tuletasime meelde, mis aasta jooksul tehtud – igal klubil oli  ette valmistatud väike kava. Nii näiteks esitas Kose klubi oma aastaaruande räpiluuletusena, Lagedi näitas laulu ja näitemängu saatel oma aasta jooksul tehtut ning Kehra klubil oli pakkuda vahva viktoriin lehmade teemal.  Tänati juhendajaid, kiideti aktiivseid liikmeid ning esitleti Harjumaa NIP 2017 raamatut. Õhtu lõpetas suur BINGO, kus üllatuseta ei jäänud keegi.  Uuel aastal ootab meie piirkonda ees suur üllatus oma „kodukontori“ näol, aga sellest edaspidi.

Rahulikku jõulu ja mõnusat aastavahetust ning palju jõudu ja energiat uueks teguderohkeks aastaks soovib Harjumaa 4H pere!

Pildimaterjali vahvast üritusest näed siit

Previous Next

Õhtujuht Evelyn Marder alustas Päkapikupäeva sõnadega: Tere tulemast Tootsi-Lasteaed põhikooli aastakoosolekule ja päkapikupäevale. Mul on rõõm tervitada klubi „Dixie“ Lõpelt, klubi „Jõõprekad“ Jõõprest, klubi Positiivne Tõstamaalt, klubi Sindila Sindist, klubi EAS Häädemeestelt, klubi Karud-Katid Matid Juurikarult, klubi Pärnjõe Semud Pärnjõelt, klubi A-Rühm Audrust, klubi Squad Pärnu-Jaagupist, klubi Suarõ Nuõrõd Kihnust, klubi Smile Koongast, klubi Võhma 4H, klubi Kärmed Tootsikad Tootsist, külalised Jõgevamaalt: klubi Pala Metsalised, klubi Jõgeva 4ever Young ja Palamuse Naerupallid.

Nagu ikka avati üritus traditsiooniliselt 4H lauluga.

Kokku 169 noort ja juhendajat oli tulnud tervitama Tootsi Lasteaed-Põhikooli direktor Jüri Mets ja Tootsi vallavanem Riina Kukk.

Et üritus hästi lahedalt kulgeks, siis olid meile appi tulnud toetajad:  Eesti Pagar, Vändra Tarbijate Ühistu, Tootsi Konsum, Maanteeamet, RUF Eesti AS, Tervise nõukoda, Rappala, Päästeamet, Wendre, Saku Läte, ENL, Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Noorsootöö Keskus, Suhkrukratt, TradeHouse, Handymann, SW Energia, Citrus Kaubandus OÜ, Rakvere Lihakombinaat, CCCP Põgenemistoad, Perona Bowling.

Peale igat programmi, iga tunni tagant oli võimalik õnnelikel võita auhindu meie toetajatelt. Kui oli kuulda kellahelinat, siis toimus saalis loosimine.

Kõike seda aitasid korraldada klubi Kärmed Tootsikad liikmed Katrin, Kardo, Martin, Kerda, Helen, Hanna, Deisy, Gusell.

Õhtu esimene etteaste oli klubi Kärmed Tootsikad tantsijatelt, kes esitasid jõulutantsu „Veo-veo“

Ja oligi aeg käes aastakoosolekuks, iga klubi kandis ette oma tegemised aasta jooksul, sellele järgnes noorteaktiivi kokkuvõte ja piirkonnajuhi Inga Raudseppa aastaaruanne. Lavale paluti ka 4H IFYE koordinaator Reelika Rüütli, kes julgustas noori suvel välismaale IFYE'ks minema ja samuti julgelt vastu võtma välismaalasi enda kodus. Nii õpitakse keelt ja teiste maade kultuuri tundma. Lõpetuseks koostati uue aasta tegevuskava ja anti hinnang lõppeva aasta tööle. Üksmeelselt kõlas, et see on väga hea.

Nüüd kulus üks väike jalasirutus ära. Nimelt pakkusid Tootsi tüdrukud suhkruvaba jäätiseid, mida siis Kärmed Tootsikad olid eelnevalt valmistanud. Kõige enam maitses piparkoogi jäätis, aga huvitavad olid ka kasemahla ja õunamahla jäätised.

Enne koolitust esitasid Kärmed Tootsikad veel väikese etteaste  „Vaikselt sajab lund“

Järgnes koolitus Tradehouselt. Noortel oli tore kuulata infot toodete kohta, vaadata kuidas sai juukseid sirgendada ja ka kahjutult lokki keerata. Rõõm oli ülisuur kui sai proovida helendavaid testreid ja võita tatoosi. Tänud koolitajatele Susannele ja Nelele.

Et õhtu mõnusalt jätkuks, siis nüüd oli aeg keha kinnitada. Noored ja juhendajad liikusidki rõõmsal sammul lasteaia majja, kus neid toitlustasid Marek Sild, Taavi Sild, Riina Kütt ja Margit Vares.

Evelyni suust kostus taas tervitus: Tere tulemast tagasi saali. Nüüd tervitavad teid taas klubi tantsijad. See on ühtlasi ka Pärnumaa 4H tants. Kes oskab, võib ka julgelt kaasa tantsida. Tantsiti tantsu muusikalist Grace.

Saali paluti õhtu külalisesineja Uku Arop. Noored võtsid kuulsa räppari suurte tervitustega vastu. Saalis lauldi kaasa, plaksutati jne. Koos tehti ühispilt ja muidugi saadi ka autogramme. Suur tänu Uku Aropile nii laheda kontserdi eest!

Pärast kontserti ootasid koridoris laudadel kringlid, morss ja puuviljad. Kõike seda oli võimalik saada projekti „Julged ja loovad noored üle Eestimaa“ kaudu, mida toetasid ENL, HTM, ENKL.

Valmistuti õhtuprogrammiks, kus iga klubi esitas playbacki etteaste. Saalis elati jälle tormiliselt kaasa. Eripreemiad Tradehouselt ja SW Energialt said klubi Smile, EAS, Positiivne ja Karu Katid, Matid liikmed.

Ühiselt suunduti õue, et tähistada selle aasta lõppu ilutulestikuga. Suured tänusõnad Ruf Eesti AS-ile.

Kui see kaunis vaatepilt otsa sai, siis koguneti taas saali, et pidada maha üks mõnus tantsumaraton. Auhinnad olid Rappalalt. Peale seda jätkus disko. Ja juba kell 01.00 oli võimalik vaadata saalis ka öökino.

Laupäeva hommikul koguneti saali ja alustati mõnusa ringutamisega. Pärast hommikusööki jätkusid jälle loosimised. Piirkonnajuht tutvustas noortele 4H tegemisi, ajalugu ja tuleviku plaane.

Oli võimalus osaleda töötubades. Juhendaja Sirje Kaska õpetas tegema vatiinist hiiri, juhendaja Riina Kappak kaunistas noortega klaaspurke, klubi liikmed Hanna ja Kerda panid proovile noorte maitsmismeeled, juhendaja GreteTomson tegi aknakaunistusi voolimissavist, klubi liikmed Carmel ja Katrin meisterdasid käbidest lauakaunistusi ja jäätisepulkadest päkapikumaju.

Seejärel paluti klubidel moodustada 5-liikmelised meeskonnad päkapiku lauluvõistluseks. Alustati päkapikulaulude konkursiga, kus tuli laul kiiresti ära tunda ja siis juba koos ühiselt laulda. Võitjateks osutusid klubid Suarõ Nuõrõd Kihnust kinkekaart CCCP Põgenemistoalt ja Squad Pärnu–Jaagupist kinkekaart Peroona Bowlingult.

Et klubide toredast olemisest siin koolimajas ka midagi alles jääks, siis meisterdati iga klubi poolt lumisele lauale mõnusad pabermajakesed, millesse pandi vilkuma leedküünlad. Seda tegemist õpetas juhendaja Grete Tomson.

Oligi aeg otsa saanud ja klubidel aeg tagasi koju sõita. Muidugi toimus tänamine ja 4H laulu laulmine. Ukse juures jagati ohtralt sooje kallistusi ja lepiti kokku, et juba veebruaris kohtutakse Pärnu-Jaagupis klubi Squad korraldataval sõbrapäeva üritusel.

Soovime kõigile oma toetajatele ja sõpradele imelist jõuluaega ja teguderohket uut aastat!

Õhtujuht Evelyn Marder ja piirkonnajuht Inga Raudsepp

Pildimaterjali näed siit

Kampaania on kokku pandud Rural Youth Europe 2017.a. erinevate ürituste osalejate poolt ja viimane osa loodi Autumn Seminari ajal.

Kampaania nädal on 4.-10. Detsember ja teema on võrdsus, austus ja kaasamine maa kogukondades üle Euroopa.

Kampaania eesmärk on edendada võrdsust ja võtta omaks mitmekesisust aina kiiremini muutuvas Euroopas.

Kampaania hashtag on #EMBRACE2ERASE.

Kuidas sa saad osaleda? Sa saad kasutada kõiki ideid allpool või valida üks tegevus kampaania ajal.

 -  Mõtle ühele negatiivsele asjale, mida sa tahaksid kustutada maailmast, näiteks nagu rassism. Siis mõtle millelegi, mida tahaksid omaks võtta, et võidelda rassismi vastu nagu näiteks mitmekesisus. Tee foto või video, mis iseloomustab seda sõnade paari – ole loominguline! Jaga sotsiaalmeedias ja esita oma sõpradele väljakutse, kasuta hashtagi #EMBRACE2ERASE.
 -  Kirjuta Facebookis staatuse muudatus kampaania toetuseks. Kasuta #embrace2erase.
 -  Kasuta EMBRACE2ERASE Facebook profiilipildi raami kampaania toetuseks. Raami lisamiseks tee nii: mine lehele facebook.com/profilepicframes. Vali sealt sobiv raam menüüst või otsi sellist raami, mida tahad kasutada. Raamid leiad märksõna alt  Rural youth Europe ja Embrace2Erase. Kliki/vajuta  - kasutada seda kui profiili pilti ja salvesta.
 -  Sa võid jagada meie linki meie kodulehele, et inimesed saaksid õppida rohkem kampaania kohta: www.ruralyoutheurope.com/embrace2erase
 -  Sa võid jagada teiste inimeste ja Rural Youth Europe’s kampaania postitusi.

Loe lähemalt veel:

www.ruralyoutheurope.com/embrace2erase.

Kampaania inglise keeles - klõpsa siia

 

Noorteühing Eesti 4H asub alates 1. novembrist uuel aadressil:

Tallinna mnt 14-5, Pärnu, 80036, II korrus.  Sissepääs hoovi poolt, vasakult nurgas olevast uksest ning teisele korrusele. 

Juriidiline aadress (arvetele) jääb esialgu samaks - Allika 2a, Pärnu, 80036

 

 

Previous Next

9. septembril viidi läbi Rural Youth Europe (RYE) Üldkogu Tallinnas, Bliss Hotellis. Osalejaid oli kokku ca 35. Üldkogul vaadati tagasi möödunud aasta tegevustele läbi aastaaruande esitlusele ja kinnitamisele ning võeti vastu otsused ja eelarve uueks aastaks. Üldkogu otsuse kohaselt on RYE-l uus täisliige – Norwegian Rural Youth (NBU) ja uus kandidaatliige – Federation of Youth Clubs Armenia (FYCA). Ametiaeg sai läbi kahel juhatuse liikmel: Kätlin Merisalul, kes esindas Grupp 4 ehk Ida-Euroopa piirkonda, ja Paddy Delaney-l, kes esindas Grupp 1 ehk Inglismaad ja Iirimaad. Grupp 4 uueks juhatuse liikmeks valiti Aris Brencis Läti 4H-st ja grupp 1 esindajaks Linzi Stewart Põhja-Iirimaalt.

Rural Youth Europe tegevustega saab end kursis hoida aadressil https://www.ruralyoutheurope.com/

Previous Next

Septembri alguses (06.-08.09.2017) viis Noorteühing Eesti 4H koostöös meie katuseorganisatsiooniga Rural Youth Europe läbi Jäneda Mõisas konverentsi "Compass Towards Peaceful Rural Societies". Projekti toetas SA Archimedese noorteagentuur Erasmus+ programmist.

Projekti eesmärk oli tuua kokku erinevate Euroopa riikide maanoorte organisatsioonide juhid, et saada parem pilt sellest, kuidas noored inimesed kogevad muutusi Euroopas, mis on nende vajadused ja leida lahendused, kuidas paremini propageerida rahumeelset maakogukonda.

Kohal olid maanoori esindavate organisatsioonide juhid ja töötajad üle Euroopa. Kokku oli 28 osalejat järgmistest riikidest: Eesti, Soome, Rootsi, Norra, Austria, Sloveenia, Iirimaa, Šotimaa, Inglismaa, Saksamaa, Läti ja Taani. Kolmepäevase konverentsi käigus tutvuti esmalt omavahel ning organisatsioonide tegevuste ja olemustega. Arendati oskusi teemal julge ja efektiivne (MTÜ) juhtimine kohtumaks uute vajaduste ja väljakutsetega Euroopas. Jagati parimaid praktikaid teemadel kultuuridevaheline dialoog, eelarvamuste vähendamine, vihakõne ärahoidmine, põgenike kaasamine, inimõiguste kaitsmine ja Euroopa kuuluvuse tugevdamine. Arutleti koostöö teemadel ja Rural Youth Europe tegevuste üle, kui selle ühendava lülina, ning kuidas ühiselt aidata kaasa läbi poliitika kujundamiste ja hariduslike tegevuste, et saavutada rahumeelne maakogukond noortele. Selleks viidi läbi grupiarutelusid, loenguid, presentatsioone, simulatsioonimänge, paneeldiskussioon ja maailma kohvik.

Olid põnevad ja teguderohked päevad, mis andsid palju mõtteainet edaspidiseks nii oma organisatsiooni töö parendamiseks kui ka maanoorte tegevuste arendamiseks Euroopas üldiselt. Pandi alus uutele tutvustele ja koostööprojektidele.

                              

Previous Next

Virumaa piirkonnas, Kurtna klubis tegutseb üks vahva ja aktiivne noormees, keda  piirkonnajuht Janika Juuse iseloomustab järgnevalt:
Ta kõnnib oma ema jälgedes, kes on 4H-s klubijuhendaja. Ta on tubli noormees, kes on andekas mitmel alal. Talle on antud ilusat lauluhäält, tantsujalga ja nutikust. Ta ei puudu üheltki 4H tegevusest, olgu need suvepäevad või klubisisesed tegevused. Aitäh aktiivsuse eest 4H-s!

Kermo, mis tunded sind valdasid kuuldes oma võidust?

Ma olin väga üllatunud ja rõõmus

Kuidas ja millal leidsid tee 4H-sse?

Mina leidsin tee 4H-sse Kurtna Noortekeskuse kaudu, kui ma olin 7 aastane

Kui peaksid 4H-d iseloomustama kolme sõnaga, siis millistega ja miks?

Lõbus, kuna 4H üritused on alati lõbusad. Sõbralik, kuna 4H-s on väga toredad ja sõbralikud inimesed. Teguderohke, sest 4H-s olevad noored on väga aktiivsed.

Mis on 4H puhul see miski, mis võiks teisi just siia kutsuda?

Seltskond, kuna sealsete noortega on lõbus ja saab alati nalja.

Mida 4H on sulle andnud ja mida muutnud su elus?

4H on mulle andnud palju uusi tutvusi ja laiendanud mu silmaringi. Tänu 4H-le olen ma palju enesekindlam.

Vaba aeg – milleks see kulub?

Vabaaeg kulub mul trennis käimisele, sõpradega koos aega viitmisele ja laulmisele.

Mida ootad tulevikult?

Uusi tutvusi ja palju lõbusaid laagreid.

Mis on sinu elu suurim unistus?

Saavutada midagi suurt

Millist muusikat sulle meeldib kuulata?

Mulle meeldib pop muusika kuulata

Mis on su lemmiktoit, lemmikvärv, lemmikfilm, lemmikraamat?

Minu lemmik toit on spagetid, lemmik värv on sinine, lemmik filmi küll pole aga mulle meeldib õudusfilme vaadata ja lemmik raamatut mul hetkel veel pole

On sul koduloomi?

Jah, mul on jänesed, koer ja kass.

Previous Next

Pärnumaa piirkonna 2017 aasta aktiivsem liige on Karmen Pikkmets Lõpe klubist Dixie. Ta on väikesest kohast väga aktiivsest klubist noor, kes on selle tiitli igati välja teeninud. Ta on alati olemas. Kaasab teisi  tegemistesse, tutvustab 4Hd nii oma koolis kui ka väljaspool kooli. Ta on Pärnumaa noorteaktiivi liige. Aus, kannatliku meelega, kindla sõnaga vahva 4H noor!

Karmen, mis tunded sind valdasid kuuldes oma võidust?

Ma olin oma nime kuuldes šokis. See tunnustus tegi eelkõige südame soojaks. Olin väga üllatunud ja pisaradki tikkusid silma, olin ütlemata õnnelik.

Kuidas ja millal leidsid tee 4H-sse?

Oma tee 4H-sse leidsin aastal 2015, kui alustasin 5.klassis, ja tänu meie juhendaja Sirjele. Meie koolis on traditsiooniks, et meie 4H klubi liikmeteks saavad kõik soovijad alates 5.klassist. Pildi, mille oli Sirje meile 4H-st loonud, oli kutsuv ja tore sellepärast liitusin ka mina.

Kui peaksid 4H-d iseloomustama kolme sõnaga, siis millistega ja miks?

4H-d iseloomustaksin sõnadega: aktiivne, lõbus ja huvitav, sest just selliseks muudab 4H kõik noored, kes sellega liituvad.

Millised üritused või tegevused on sulle 4H-s eriliselt meelde jäänud?

Päkapikupäev Tootsis on üks minu lemmikuid üritusi. Tegevustest mulle meeldib väga heategu kodukohas, praegugi plaanime Dixiega, kus ja keda aidata.

Mis on 4H puhul see miski, mis võiks teisi just siia kutsuda?

Võimalus leida sõpru maakondlikul, üle-eestilisel ja maailmsel tasandil ning võimalus midagi teha ja saavutada, ise sel juures suurt rõõmu tundes.

Mida 4H on sulle andnud ja mida muutnud su elus?

4H on andnud mulle palju uusi tutvusi ja häid sõpru, kelleta oma elu enam ette ei kujutaks. Lisaks on 4H ühes oma noortega mulle üheks suureks motivatsiooni allikaks ja see kõik ongi muutnud mu elu.

Vaba aeg – milleks see kulub?

Praegusel hetkel kulub suur osa minu vabast ajast õppimisele, see mis üle jääb -trennidele, erinevatele tegevustele kodukülas, vallas ja koolis ning lisaks osalen praegu EV100 Noorte Maapäeva projektis.

Mida ootad tulevikult?

Tulevikult ootan ma rohkelt võimalusi, mis annaksid suure kogemuste pagasi ning  võimaluse muuta enda elu huvitavaks ja elavaks.

Mis on sinu elu suurim unistus?

Minu suurimaks unistuseks on reisida kõikidesse maailma riikidesse vähemalt kord elus.

Millist muusikat sulle meeldib kuulata?

Mulle meeldib kuulata kõiki muusikastiile, otsest lemmikut ei ole, aga kõige rohkem kuulan popmuusikat ja hip-hopi.

Mis on su lemmiktoit, lemmikvärv, lemmikfilm, lemmikraamat?

Lemmiktoit: Koorene kanapasta oliivide, seente ja rohke juustuga.

Lemmikvärv: Üldiselt võib lugeda tumesinist, aga meeldivad ka erksad ja soojad toonid.

Lemmikfilm: See on üks raskemaid teemasid, kuna mulle meeldib väga vaadata filme. Olen näinud palju häid filme erinevatel teemadel, aga lemmikuks võib pidada filmi „Kuuvalgus“.

Lemmikraamat: Olles suur lugemisefänn on mul palju lemmikraamatuid, aga kõige enam kordi olen lugenud John Greeni raamatut „Alaskat otsides“.

On sul koduloomi?

Lisaks 150-nele lehmale on mul 2 koera ja kassi.

Kuidas Hubertil läheb? (Hubert on veis, kes on saanud nime 4H maskotthiire järgi)

Hubertil läheb hästi. Nüüdseks on ta juba üsna suur ja massiivne.

Previous Next

Laupäeval, 14. oktoobril kogunes 4H suur ja sõbralik pere kõikjalt Eestist Pärnusse, Pernova Loodusmajja pidama 2017 aasta Lõikuspidu.
Ürituse avas Pärnumaa 4H koor, mida juhendavad meie klubide juhendajad Kalli Rõõmusaare, Ellen Kupar ja Sirje Kaska, ühingu lauluga. Peale juhatuse liikme Anu Kersalu avasõnu liiguti gruppidena Loodusmaja töötubadesse. Tutvuti loomaruumis loomadega, vaadati kalu, kuulati helisid helikoopas, jalutati ringi talveaias. Põnevust pakkus planetaarium ja robootika töötuba jne jne. Kui teadmised saadud ja majale ring peale tehtud, võttis järje üle Pärnumaa piirkond. Flash Mob kava muusikalist Grease esitasid Pärnumaa noored klubidest Dixie, Kärmed Tootsikad, Positiivne ja Suarõ Nuõrõd, mille lõid Kihnu klubi noored Ketrin ja Liisi. Seejärel tunnustati aasta parimaid ning enne peo lõppu ja teeleminekut söödi ühiselt kringlit.
 
Tunnustatud said järgmised aktiivsed noored, klubid ning klubijuhendajad:
 
AKTIIVNE LIIGE 2017
 
Jõgevamaa - Katrin Kiens
Ta on olnud 4H liige 1 aasta, aga jõudnud juba palju korda saata. Ta oli kohal enamikel üritustel, suureks abiks erinevate ürituste korraldamisel (suvelaager, sügisakadeemia, huvitegevuse mess, lastehoid Palamuse laadal). Väga usaldusväärne, abivalmis, aktiivne, rõõmsameelne ja sõbralik.
 
Järvamaa - Laura Lepik
Ta on noor, kes kannab oma südames 4H-d väga tähtsal kohal. Ta on ka varem oma aktiivse ja asjaliku tegutsemise eest teeninud aktiivse 4H liikme tunnustuse ja ta väärib seda tiitlit ka tänavu. Kui ta midagi teeb, siis suurejooneliselt ja hingega. Nii mitmedki meist on osalenud Sügisakadeemiates, mille eestvedajaks on just Laura.
 
Virumaa - Kermo Vinkler
Ta kõnnib oma ema jälgedes, kes on 4H-s klubijuhendaja. Ta on tubli noormees, kes on andekas mitmel alal. Talle on antud ilusat lauluhäält, tantsujalga ja nutikust. Ta ei puudu üheltki 4H tegevusest, olgu need suvepäevad või klubisisesed tegevused. Aitäh aktiivsuse eest 4H-s!
 
Pärnumaa - Karmen Pikkmets
Ta on väikesest kohast väga aktiivsest klubist noor, kes on selle tiitli igati välja teeninud. Ta on alati olemas. Kaasab teisi  tegemistesse, tutvustab 4Hd nii oma koolis kui ka väljaspool kooli. Ta on Pärnumaa noorteaktiivi liige. Aus, kannatliku meelega, kindla sõnaga vahva 4H noor!
 
Tartumaa - Kristjan-Kaarel Kolga
Ta on 4H-s väga pikalt tegutsenud. Esialgu Virumaa klubides, praegusel ajal Tartumaal. Ta on noor, kes võtab võimalusel osa igast piirkonna ja 4H üritusest. Aidanud eest vedada noorteaktiivi. Ta on palju osalenud ka rahvusvahelistel seminaridel, laagrites, üritustel. Väga sõbralik, positiivne ja särasilmne, teotahteline ning aktiivne 4H noor!
 
Harjumaa - Hendrik Lillsoo
Ta on rõõmsameelne ja uudishimulik noormees. Talle meeldib meisterdada, laulda ja sportida ning kaasab nendesse tegevustesse ka teisi noori. Ta peab lugu loodusest ja loomadest, eriti kanadest. Ta võtaks kohe mõne vuti oma tuppa elama, kui ema seda lubaks. Ta on sõbralik ja aktiivne noormees, kes on uhke, et saab olla 4Hkas!
 
PIIRKONNA PARIM KLUBI 2017
 
Jõgevamaa - Happy People
See on klubi, kes on kohal alati igal üritusel. Sellest klubist on välja kasvanud mitmed praeguse noorteaktiivi tublid liikmed, kellele saame ka piirkonnas tugineda. 

Virumaa - Õnneseened
Õnneseene klubi liikmed on 4H-ga olnud seotud esimesest klassist saadik. Nüüdseks on neist sirgunud tublid ja tegusad kaheksandikud, kes pole organisatsiooni muude tegevuste tõttu hüljanud. Klubi juhendajaks on tubli õpetaja Jaanus Uustalu, tänu kellele on klubi väga kokkuhoidev. Õnneseene klubi tegeleb täpselt selliste tegevustega, nagu neile meeldib- kui vaja, siis tehakse heategusid, käiakse taludes külas, kus aidatakse talupidamisega või võetakse klubi kokku ja minnakse elamusrohkele Rootsi kruiisile. Virumaa piirkond tänab õnneseeni, et nad on olnud meiega ning aktiivselt tegevustest osa võtnud!  

Pärnumaa - Suarõ Nuõrõd
Pärnumaa parim klubi on väikese Kihnu saare klubi Suarõ Nuõrõd. Klubi on küll väga noor, aga sel aastal väga aktiivselt tegutsenud. Nende korraldatud olid piirkonna kevadlaager ja noorteaktiivi suvelaager vol 4 Tõstamaal. Kaasa lüüakse saarel toimuvatel üritustel ja antakse oma panus ka heategevusse. Loodame neid säramas näha veel pikki aastaid! 

Harjumaa - Alavere
See klubi osaleb aktiivne piirkonnaüritustel, on kodukoha noortekohvikute ja kirbuturgude eestvedaja. Klubisse kuuluvad aktiivsed, tublid ja teotahtelised noored, kes viivad lõpule alustatu, kellel palju häid ja uusi ideid ja kes osalevad kõikjal kus võimalik

Järvamaa ja Tartumaa ei nomineerinud sel aastal ühtegi klubi, sest kõik olid võrdsed.

PIIRKONNA PARIM KLUBIJUHENDAJA 2017

Jõgevamaa - Eha Kuld
Ta on naine, kelle peale võid alati kindel olla. Talle meeldib olla juht ja liider erinevates valdkondades- olgu see arvude maailm või sport- miski ei jää alistumatuks. Tal on alati olemas oma arvamus, mille ka julgeb välja öelda.

Järvamaa - Kätlin Merisalu
Tegemist on kohusetundliku, sõbraliku ja väga asjaliku noore naisega, kelle silmad ja süda põlevad 4H tegemistes kaasa lüües alati ereda leegiga. Ta ütleb alati - teeme. Ta oskab alati kiiresti välja mõelda põnevaid lahendusi ja alati nõus neid ka ellu viima. Tunnustust väärib ka tema kaasalöömine rahvusvahelisel tasemel ehk RYE juhatuses Eesti 4H esindamine!

Virumaa- Mirjam Vinkler
Ta on juhendajaks lausa kahele erinevale klubile. Virumaa piirkond on väga tänulik sellise võrratu juhendaja eest, kes tegeleb äärmiselt paljude asjadega! Kui on vaja korraldada, siis ta korraldab, kui on vaja teha sporti, siis ta teeb sporti ja juhib vägesid, et võit koju tuua ning kui on tarvis teha käsitööd, siis ka selles on ta ääretult osav! Aitäh, et oled meie klubide juhendaja ning lihtsalt ääretult tore inimene!

Pärnumaa - Laura Jõe
Ta on väikesest tüdrukust 4H ridades välja kasvanud väga kohusetundlik ja aktiivne noor. Oli rõõm näha kui vahvalt moodustati Kihnu saarel uus aktiivne klubi, mida juhtis just tema. Ta on ka noorteaktiivi esinaine. Rõõmsameelne ja tegus juhendaja, kellele võib alati loota.

Tartumaa - Kristjan-Kaarel Kolga
Ta suurepärane näide sellest, kuidas aktiivsest noorest saab klubijuhendaja. Ta on tulihingeline 4Hkas, kes võtab osa kõigist sündmustest, alati valmis 4H-d esindama, "tüütab" piirkonnajuhti, et äkki teeks midagi:) ning on alati valmis panustama.

Harjumaa - Helina Lillsoo
Ta on alati särasilmne, rõõmsameelne ja avatud. Omab kuhjaga ideid ning läheb meeleldi kaasa noorte poolt pakutavate ideedega. Positiivsusest pakatav ja teisi sellega nakatav!

PARIM PIIRKOND 2017 - Harjumaa

AASTA TEGIJA 2017 - Kätlin Merisalu

AASTATE TEGIJA 2017 - Eha Kuld

SILMAPAISTEV PROJEKT 2017 - Tootsi klubi Kärmed Tootsikad projekt "Tootsi peenar"

SILMAPAISTEV ÜRITUS 2017 - Suvelaager

SILMAPAISTEV ÜRITUS 2017 - Sügisakadeemia

Tänu pikaajalise koostöö ja üritusele kaasaaitamise eest - Ülo Raudsepp ja Marek Sild

 
Previous Next

Juba aastaid on 4H Jõgevamaa piirkond Paunvere väljanäitusel oma telgiga ja erinevate tegevustega väljas käinud. 7 aastat tagasi tehti Palamuse valla poolt 4H-le ettepanek hakata laadaliste lapsi hoidma Palamuse lasteaia hoovis. Seega aastast 2011 sai alguse meie tõsisem töö Paunveres. Meil on välja kujunenud nn püsikliendid, kes on juba mitmetel aastatel meie teenust kasutanud. Nende hulgas on noori, kellest endast on saanud juba 4H klubi liige, on ka 1 väike downi-sündroomiga tüdruk, kes ikka ja jälle meie hoolde usaldatakse...

Sellel aastal toimus XX Suur Paunvere Väljanäitus laupäeval, 16.septembril. Hommik oli vihmane- ei olnud paljutõotav, aga päev kujunes mõnusaks ja päikesepaisteliseks... 
Ka meile jätkus 5 tunniks lapsehoiu tööd päris kenasti: kokku oli 18 last vanuses 2-10 aastat. Lisaks lõbustas meie lapsi ka 7-kuune samojeedipoiss Oskar.

Meie selle aasta meeskonda kuulus 5 juhendajat ja 19 noort.

 

Evi Rohtla
4H Jõgevamaa piirkonnajuht

 

Previous Next

22.-24. septembril kogunesid aktiivsed noored Koeru Keskkooli Eesti 4H Sügisakadeemiasse. Akadeemia toimus tänavu juba neljandat korda ning osalejaid oli ligi kuuskümmend. Reedel sai akadeemia avapaugu. Kõik osalejad jaotati erinevatesse klassidesse ja üks klass moodustas terve laagri vältel võistkonna. Laagri jooksul märgiti erinevate ülesannete ja väljakutsete eest võistkondadele suurde tabelisse punkte. Kohe pandi meeskonnad erinevate võistlustega proovile. Õhtul toimus humoorikas õhuprogramm “Jumal tänatud, et sa siin oled”. Ööprogrammi ajal sai mängida erinevaid lauamänge, playstationit, wii-d või vaadata filmi.
 
Teisel päeval oli akadeemiline osa, mis sisaldas erinevaid loenguid teemadel: “Väärt suhete võti”, “Hobuse jõust hobujõuni”, “Toiduaine-tööstus ja tänapäeva toitumisharjumused” ning töötubades sai lüüa tantsu, mängida TORE juhendamisel mänge ning õppida EFT- tehnikat ehk koputamist.
Sellel aasta kehastusid osalejad teemaõhtu raames hipideks. Tantsu töötoas õppisid kõik osalejad selgeks hipitantsu, mida õhtul üheskoos esitati. Toimusid meeskondlikud mängud ning esines Meisterjaan, mis oli kindlasti üks laagri meeldejäävaim osa. Õhtu lõpetas disko.
 
Laupäeva  öösel vastu pühapäeva toimus ööhäire. Kell 03.00 äratati kõik üles ja saadeti õue ümbrikuid otsima. Ümbrikutes olid punktid, mis meeskondade punktidele juurde lisati, või toetajate poolt välja pandud kinkekaardid, mille leidjad endale said.
 
Laagri viimasel päeval anti meeskondadele ülesanne erinevaid kohti ja hetki Koerus pildistada. Peale seda oli laagri lõpetamine ning akadeemiale pani punkti noorteühing 4H hümn. Laagrist lahkuti  positiivsete emotsioonide, uute teadmiste ja sõpradega.
 

Lisainfo:
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Previous Next

Eelmisel aastal toimus Eestis esimest korda Euroopa IFYE konverents. Selle tulemusena sai hoogu juurde Eesti 4H IFYE programm. Kuna suvi on lõppemas, saame pilgu heita sellele, milline oli IFYE suvi. Üle pikkade aastate kandideeris päris palju noori programmi. Saatsime Eestit esindama 5 noort, ise võõrustasime 4 noort ning lisaks olime tublid ja tegime ära ka meie esimese Eesti IFYE kokkutuleku.

Lisame siia mõned muljed meie IFYE-delt:

Kadri Pius Eestist USA-sse, Virginia osariigis

„Mul on ülimalt hea meel, et tänu 4H-le sain võimaluse veeta 1,5 kuud USAs. Kogu USAs veedetud aja jooksul kohtusin ma väga eriliste ja armsate inimestega, ei saanud mitte ühegi ebameeldiva kogemuse osaliseks. Kõik inimesed, kellega kohtusin, tahtsid mulle näidata kõike, mis nende riigis põnevat on ning nad olid valmis ka kõike jagama. USAs käimine kindlasti pani mind veidi teisiti mõtlema. Ma olen väga tänulik kõikidele inimestele, kellega koos aega veetsin. Tean, et mul on alati USAs mõned paigad, kus mind oodatakse“

Mari-Ellen Aaman, Eestist USA-sse

 „Kui keegi oleks mulle aasta tagasi öelnud, et veedan kolm kuud 2017. aastast Ameerika Ühendriikides, poleks ma teda uskunud. Mõte reisist riiki, kuhu olen soovinud juba nii pikka aega reisida, tundus liiga hea, et tõsi olla. Peale ankeedi täitmist, motivatsioonikirja kirjutamist, intervjuul käimist ning jaatava vastuse saamist hakkasin mõistma, et nüüd ongi minek. Kandideerisime õega mõlemad, nii et rõõmu oli kaks korda rohkem. Hakkasime lugema kuid, siis juba nädalaid ning lõpuks päevi, kuni varsti jõudiski kätte hommik, mil Tallinnast lennukiga õhku tõusime. Lõpuks, kui lennukirattad Ameerika pinda puudutasid, olin nii õnnelik, sest olimegi kohal.

 Praeguseks on siinpool maakera oldud juba üle kahe kuu ning alla kuu aja on veel jäänud. Peaaegu iga päev mõtlen sellele, et olengi päriselt Ameerika Ühendriikides, üks minu unistustest on täitunud. Ma olen nii õnnelik, et otsustasin IFYE programmist osa võtta, sest see kogemus, mille programmi läbides saan, on hindamatu. Minu arvates on kõige suurem pluss programmi juures see, et ma ei näe Ameerika Ühendriike kui turist, vaid olen ise osa igapäevaelust. Erinevates peredes elamine, uute inimestega, teistsuguse kultuuri ja elustiiliga tutvumine ning kõik muu on loonud parima suve, mis mul siiamaani olnud on. Kui peaksin otsustama uuesti, kas võtta programmist osa, siis vastusena eksisteeriks ainult ja.

 Muidugi olin natuke ärevil, sest kuigi tulime õega koos, siis kogu programmi läbime siiski üksinda, mis on meile mõlemale uus kogemus, sest see on olnud kõige pikem aeg, mil oleme lahus olnud. Kõige kauem oleme enne lahus olnud 10 päeva. Tekitas ärevust ka teadmine, et asun elama erinevates peredes ning ma ei osanud midagi oodata, kuid seni olen ma kõikides peredes väga kiiresti kohanenud. Ausalt öeldes pole mul suurt koduigatsust veel peale tulnud, ma arvan, et siinolemine on olnud lihtsalt nii tore ja põnev, et koduigatsusel pole õnnestunud mind tabada. Ma olen lühikese aja jooksul kogenud väga palju uut: kohtunud  inimestega, proovinud  uusi toite, teinud asju esimest korda ning kogunud endasse  mälestusi ja emotsioone, mida ma kunagi ei unusta. Mitmed on küsinud, et mis on olnud siiani kõige meeldejäävaim Ameerikas, siis vastuseks on kõik.

Kui teile satub elus ette võimalus võtta osa sarnasest programmist, siis ärge kahelge, vaid tegutsege. Mida rohkem me näeme, seda suuremaks muutub meie maailm“.

Silvia Austriast Eestisse

„I just wanted to say thank you once more! I had a really great time in Estonia and the families have been amazing! Thanks for organizising everything and especially for the nice welcome!“

Regula Šveitsist Eestisse

„Estonia was the best time for me. i have met so friendly people and now i feel that i have 5 familys more then before. You learn when you are a ifye the culture so good“

Linzi Põhja-Iirimaalt Eestisse

Around January 2017 I was delighted to receive the news that I would travel to Estonia on exchange with Young Farmers Clubs of Ulster this summer. Having never been on exchange or to Estonia before I was unsure what to expect. Nervous but excited, I travelled to Dublin on August 5th 2017 for my flight to Tallinn, the capital of Estonia. After a short 2.5 hour flight I arrived to heavy rain - and felt right at home! I was met with a warm welcome from Marek, the husband of Estonia's IFYE exchange Co-Ordinator, Reelika. I spent the next few days at their home with IFYE's from Switzerland and Austria. Together we set up their home for the first IFYE BBQ - a great success and the perfect opportunity to find out lots about Estonia, taste Estonian food and make new friends! Marek also took us on a day trip to the Estonian Island of Hiiumaa where he made the perfect tour guide, showing us many lighthouses, churches and museums. I felt very much at home with Reelika and Marek and really enjoyed my first few days with them. I then moved onto the Ats family in Pärnu who welcomed me into their house as a daughter and sister. Together we discussed a wide range of topics and 'put the world to rights'. I cycled around the local village to see all the sights, walked around Pärnu - the Summer Capital of Estonia, lunched in restaurants popular with locals, cheered on my host Kerli and her partner as they completed the gruelling Valkere half marathon in a thunderstorm and visited the beautiful capital city, Tallinn. A highlight of my trip was definitely being told we were going to the store when instead I was surprised with a visit to the memorial of Joey Dunlop - a successful motorcycle racer from Northern Ireland who sadly passed away in Estonia during a race in 2000. I absolutely loved my time in Estonia and hope my hosts will one day visit Northern Ireland. An unforgettable experience which I will never forget - thank you everyone who made it possible! I would definitely recommend going on YFCU/IFYE exchange if you get the opportunity!

 

Previous Next

IFYE programm on olnud Eesti 4H-s juba peaaegu 20 aastat. Mina olen programmi koordinaator olnud aastast 2006. Kuna eelnevad andmed puuduvad, siis viimase 11. a jooksul oleme välja saatnud 46 noort! Lisaks vastu võtnud hulga noori ja leidnud neile sadu peresid. Kuna IFYE programmis osalevad alati väga, väga toredad noored, siis sündis idee saada kokku ja vaadata, kuidas neil läinud on. Mõeldud, tehtud - 6. augustil 2017 toimus esimest korda Eesti IFYE-de kokkutulek. Meie koosviibimise tegi eriti tähtsaks asjaolu, et kohal oli ka eelmine Eesti 4H tegevjuht. Aitäh sulle, Küllike Altenberg!

Esimese kokkutuleku kohta oli meid küll vähe, aga piisavalt, et saada taas tegutsemisindu ja panna paika juba järgmise kohtumise aeg! Kohale jõudnud „vanad“ IFYE-d meenutasid enda programmis osalemisaegu, naerdi koos viperuste üle, mis toona juhtus ning lubati kindlasti järgmisel aastal jälle tulla ja nii mõnigi “vana” ifye veel kaasa haarata.

Liisa (USA/CT 2009) meenutab: „Kokkutulek oli tore ja meeleolukas, Reelika teeb asja alati väga hingega. Hea oli kohtuda vanade tuttavatega ning tutvuda inimestega, keda varem ei teadnud. Jagasime naljakaid ja põnevaid lugusid ifye-aegadest, sõime head ja paremat, veetsime aega sel hetkel Eestis olevate ifyedega. Ootan suure põnevusega järgmist kokkutulekut ning loodan seal veel rohkem vanu tuttavaid näha.“

Küllike (Soome 1999) meenutab: „Alustaks nagu Agu Sihvka. Kui kõik ausalt ära rääkida, pean alustama ma sellest ... Minul isiklikult on hea meel, et see ammune soov korraldada Ifyede kokkutulek, sai lõpuks teoks. Vastuvõtt soe ja suurepärane. Niinimetatud vanad ifyed võtsid kaasa oma lapsed ja muljetasid ifyeksolemise aegadest ja oli igati mõnus. Sügav kummardus Reelikale, et meid kokku kutsusid ja kostitasid. See ifyeks-olemine ei olegi nagu sõprus, vaid see on pigem nagu perekond, mis seob sind paljude inimestega igaveseks, sest see on osa sinu elust!

Kohtumiseni augustis 2018!

 

Reelika Rüütli

Eesti 4H IFYE koordinaator

Previous Next

6.-13. august osalesid Eesti 4H liikmed Helen Siska, Birgit Kuslap ning Kätlin Merisalu Lätis Rural Youth Europe igaastasel sündmusel Rally*. Sel aastal toimus Rally Lätis Ratniekis suures üliõpilasküla kompleksis, mis paikneb looduse roheluse ja ilu keskel.  Aasta 2017 aasta Rally teemaks oli A.I.R ehk Active Inspired Rural.

Aastal 2017 RYE põhiteemaks on inimõigused ning Euroopas toimuvad muutused ning neid teemasid puudutas ka Rally programm. Toimusid huvitavad arutelud, milliseid inimõigusi tuleks tulevikus praegustele lisada ning kuidas maanoored saaksid aidata inimeste võrdse kohtlemise suunas.

Lisaks tõsisele tööle toimusid ka väljasõidud, kus külastati Euroopa suurimat väliturgu, Mootorite muuseumit Riias, maakonna suurimat viljakuivatit ning kõige muu juures saime isegi golfimängu õppida. Toimus ka riikidevaheline võistluspäev, kus Eesti 4H liikmed pandi ühte võistkonda Läti 4H-ga. Võisteldi nii osavust, täpsust kui ka nutikust nõudvatel aladel ning samuti võrkpallis. Võitu koju me ei toonud, aga see eest saime korralikult praktiseerida oma oskusi sellist laadi võistlusel. Muidugi tähtis polnudki meie jaoks võit vaid osavõtt.

Esimesel päeval oli pidulik Rally avamine, kus kõik osalejad kandsid rahvuslikke või oma riigi värvides olevaid riideid, tehakse kõikidest riigi esindustest pilte, peetakse kõnesid ning helistatakse traditsioonilist lehmakella, millega Rally avatuks kuulutatakse.

Igal õhtul oli oma teema: tutvumisõhtu, Läti rahvatantsu õhtu - kus tantsisime erinevaid rahvatantse, Rahvusvaheline õhtu - saime proovida kõigile riikidele omaseid toite, lõkkeõhtu rannas, hullu soengu õhtu, isegi Lätile iseloomulik saunaõhtu, kust ei puudunud isegi viht, mida inglased ning šveitslased kõvera pilguga vaatasid.

Viimasel õhtul toimus pidulik Rally lõpetamine, mis oli sel aastal veel uhkem kui tavaliselt, sest tegu oli 60da RYE tegutsemisaastaga. Kõiki osalenud riike tänati eraldi ning kohal oli bänd, mille järgi pool ööd tantsu keerutada. Sel päeval tervitas ka meid tugev vihmahoog ja torm, mis aga meie pidu mitte karvavõrdki ei kõigutanud.

Kindlasti oli see nädal üks meeldejäävamaid nädalaid kõigi osalejate jaoks, emotsioone ja pilte on palju, mida meenutada.

 Lühikokkuvõtet Rallyst näeb: https://www.youtube.com/watch?v=Lp3zXosYVqc

 * RYE (Rural Youth Europe) on Üle- Euroopaline maanoori koondav organisatsioon, kuhu kuuluvad nii noorte farmerite kui ka 4H organisatsioonid. Rally on igaastane RYE suursündmus, kus on osaleb peaaegu 100 inimest erinevatest Euroopa riikidest. Lätis olid esindatud 13 erinevast riigist pärit maa noored. Rally eesmärgiks on erinevate noorte ühendamine, erinevad põnevad arutelud ning lõbusad õhtuprogrammid.

Previous Next

Laupäeval, 22.juulil startisid klubi Kärmed Tootsikad liikmed Helen, Hanna, Kerda ja Guzell koos juhendaja Inga Raudsepaga Pärnu, et võtta juba teist aastat järjest osa Rõõmsate Laste Festivalist. Klubi Smile juhendaja Riina Kappaku juhendamisel õpetasid noored festivali külastajatele külmkapimagneti tegemist. Töötoast võttis osa 150 last. Tõdema peame seda, et kella 14-ks oli materjal otsas ja osa lapsi ei saanudki meiega koos meisterdada. Kuna festivali korraldajad on nii lahedad inimesed, siis meil on nüüd kindel mõte, et järgmisel aastal jälle ja siis juba meisterdame koos 300 lapsega. Siit tänusõnad Kati Ruubelile festivalile kutsumise eest!

 Hiir Hubertil oli terve päev tegemist! Küll said lapsed pai, kallistusi ja muidugi peamine – koos pildistada. Tüdrukud olid õhtuks päris väsinud, aga kindel soov muutuda taas Hubertiks teostub Tootsi vallapäeval 19. augustil.

Rohkem pildimaterjali leiad siit

Previous Next

Kokkuvõte Global 4H konverentsist

Global 4H raporti- kokkuvõtte inglise keeles leiad klõpsates SIIA.

Eesti 4H tiimi muljed ja kogemused

2017.a. Global 4H võrgustiku tippkohtumine tõi kokku säravaimad noorte liidrid üle maailma, et suurendada ressursse, jagada ideid ja arendada lahendusi maailma muutmiseks.

11.-14. Juuli 2017 oli mul Eesti 4H tegevjuhina erakordne võimalus koos juhatuse esinaise Kadriga esindada Eesti 4H-d Kanadas Global 4H Konverentsil. Ameerikast Euroopani ja Aafrikast Aasiani. 4H perekond üle maailma tuli neljaks päevaks kokku, et koos arutada ja leida lahendusi tugevdamaks 4H programmi, arendada oma juhtimis- ja suhtlemisoskusi, võtta osa interaktiivsetest töötubadest, leida ideid arendamaks jätkusuutlikku globaalset muutust, olla osa millestki suuremast, tunda 4H pere ühtekuulumistunnet, kogeda Kanada mitmekülgset kultuuri, tutvustada enda kultuuri, luua eluaegseid sõprussuhteid ja tööalaseid kontakte ning palju muud. Uskumatu silmaringi avardav ja inspiratsiooni andev kogemus.

Iga päev keskendus mingile kindlale fundamentaalsele teemale, mille eest 4H seisab. Need teemad aitasid arendada vestlusi ja teemasid, millest nii mõnigi osaleja pole ennem kunagi mõelnud ning viia läbi töötubasid. Esimene päev algas teemaga kogukonna kaasamine, teisel päeval räägiti teadusest ja tehnoloogiast, kolmas päev keskendus põllumajandusele ning toidu jätkusuutlikkusele ja turvalisusele. Viimase, neljanda päeva teema oli keskkond ja tervislikud eluviisid. Üle 400 inimese üle maailma tuli kokku, et koos arutada nende valdkondade üle ja õppida üksteiselt. Hoolimata erinevatest kultuuridest leiti siiski alati ühendav lüli – 4H bränd.

Lisaks igapäevastele töötubadele ja loengutele toimusid hommikuti võtmeisikute motivatsiooniandvad kõned ja õhtuprogrammid Ottawa erinevates olulistes asutustes. Huvitavaid kõnesid sai kuulata mitmetelt 4H taustaga inimestelt nagu näiteks Great-West Life asepresidendilt; 19-aastaselt noorelt leiutajalt; farmerilt, kes sündis ilma käteta ja jalgadeta, ning kuuekordselt Maailma Meistrivõistluste medalistilt sõudmises. Õhtused üritused toimusid Kanada Ajaloomuuseumis, Kanada Põllumajanduse- ja Toidumuuseumis ja Ottawa Ülikoolilinnakus. Need andsid hea võimaluse tutvuda Kanada ajalooga ja näha Kanada 4H klubide väljapanekut oma erinevatest klubiprojektidest koeratõugudest kuni vahtrasiirupi tegemiseni ja puidust mänguasjade valmistamisest kuni mulla koostise uurimiseni. Lisaks esindada Eesti 4H-d ja Eestit konverentsi pidulikul üritusel kõrvuti ligi 40 teise riigiga.

Mis tegi veel konverentsi huvitavaks?

Erinevad tasemel IT-lahendused, kiire sotsiaalmeedia kajastus ning hästi korraldatud üle 400 osaleja transpordi-, majutuse-, registreerimiseküsimused. Terve ürituse aja oli võimalik endale alla laadida ja kasutada konverentsi app-i, kus lisaks töötubade infole oli olemas üle 400 osaleja profiilid kontaktinfoga ja igapäevane väljakutse-mäng osalejatele enda teadmiste ja tähelepanu proovilepanekuks. Konverentsi käigus tutvustati ka uut globaalset interneti lehekülge 4-H LEARNS, mis mõeldud 4H juhendajatele üle maailma, et jagada omavahel presentatsioone ja infomaterjal: https://www.4-h-learns.org/

Maailm vajab rohkem 4H-d

4H pakub praktilisi oskusi arendavaid tegevusi, tähenduslikke juhtimisoskusi arendavaid rolle ja partnerlust hoolivate täiskasvanutega. Need kolm elementi loovad unikaalse kogemuse, mis aitavad kaasa tulevikus noorte edukaks kujunemisele, leida viise, kuidas muuta oma kogukonnad paremaks ja ületada globaalsed väljakutsed.

Mis või kes on Global 4H?

Ligi 7 miljonis kodus üle maailma on ristikheina kujutis maaelu, põllumajanduse ja noorte arengu sümboliks. Esimene Global 4H võrgustiku tippkohtumine toimus 2014.aastal Seoulis, Koreas, kus Eesti 4H-d esindasid Küllike Altenberg ja Eva-Brit Bergmann. See oli esimene kord, kui 4H esindajad üle 70 rahvuse tulid kokku, et tegutseda kui üks. Ürituse tulemusena loodi Global 4H võrgustiku juhatus, kuhu igast regioonist valiti esindajad. Lepiti kokku ühises visioonis: võimaldada globaalne kasv ja heaolu läbi suurenenud positiivse noorte arengu.

Globaalne 4H numbrites:

  • Üle 70 4H organisatsiooni üle maailma
  • 7 miljonit 4H liiget üle maailma
  • Üle 100 aasta ajaloo ja kogemuse põllumajanduse ja majanduse arengus
  • Globaalne 4H kogukond tähistab 1. novembril Globaalset 4H päeva
  • Globaalse 4H kogukonna eesmärk on saavutada 2025. aastaks 25 miljonit liiget.

Globaalse 4H eesmärk:

Globaalne 4H võrgustik usub, et jätkusuutliku tuleviku kujunemine seisneb praeguste noorte õlul. Et tagada globaalne majanduslik ja poliitiline stabiilsus tulevikus peame me töötama praegu, et luua pikaajalised lahendused tugevdamaks meie kogukondi ja toitmaks meie kasvavat maailma.

 

Gerda Vares
Tegevjuht
Noorteühing Eesti 4H

Previous Next

1.-4. augustil toimusid Kõrvemaa matka- ja suusakeskuses üle-eestilised Noorteühing Eesti 4H suvepäevad. Sel aastal osales laagris 180 osalejat. 4H klubid, juhendajad ja ka laagris osalevad mitteliikmed olid Kõrvemaale kokku tulnud Eestimaa eripaikadest. Lisaks osalesid laagris noored Šveitsist, kes tulid noorteühingule külla rahvusvahelise IFYE programmi raames.

Neli tegevusrohket päeva möödusid sportides, arendavaid ja uusi asju õppides. Õhtuti pakkus meelelahutust mitmekülgne õhtuprogramm. Suvepäevade kõrghetkeks oli 3. augustil toimuv Getter Jaani livekontsert.

Suvepäevade eestvadajateks oli tänavu Järvamaa piirkond koostöös noorteaktiivi ja ühingu peakontoriga. Suvepäevade tegevust visualiseeris Järvamaa noorte ideedest ja visanditest kujundatud vahva laagrilogo, tegevust kajastas igal hommikul ilmuv laagrileht Plagu.

Esimene ehk saabumispäev algas piduliku laagri avamisega. Heisati lipp, lauldi 4H laulu, üles astus korraldusmeeskonna räpitiim üllatusetteastega. Seejärel toimusid sportlikud tegevused võistkondadele, kus sai proovile panna nii kiirus kui osavus. Õhtuprogrammi sisustas noorteaktiiv saatega "Reisile sinuga", kus saatejuhina tegi oma comebacki "Anu Saagim".

Teisel laagripäeval toimusid draama, lavavõitluse ja räpi töötoad, tehti käsitööd ja sporti. Kuna 4H on maanoorte organisatsioon, siis kuulus laagriprogrammi ka Vargamäe muuseumi ja Punamäe talu külastus. Õhtuprogrammis sai näha päeval õpitut. Päeva lõpetas välidisko.

Kolmas laagripäeva algas traditsioonilise 4H spordipäevaga. Meeskondlikult mängiti rahvaste- ja rätipalli ning indiakat, proovile sai end panna ka erinevatel individuaalaladel ja discgolfi ja orienteerumisalal. Õhtu programmis astub üles paljude lemmik Getter Jaani.

Neljandal laagripäeval enne kojusõitu esitasid noored piirkonniti oma nägemuse laagrielust. Gruppides tuli lavastada lühiškets - töötubadest, Huberti seiklusest laagris, juhendajate koosolekust, noorteaktiivi ajalehe toimetuse tööst jne.

Laagri pilte ja videosid saab vaadata Facebookis Noorteühing Eesti 4H lehel, piirkondade  ja NÜ Eesti 4H Järvamaa piirkonna lehel.

Noorteühing Eesti 4H on apoliitiline ja mittereligioosne põhiliselt maanoori ühendav rahvusvaheline organisatsioon, mis on alguse saanud Ameerikast ja tegutseb praegu 86 riigis. Eestis kuulub noorteorganisatsiooni Eesti 4H üle 1200 liikme, vanuses 7-26 eluaastat.

4H tähendab midagi ise teha. 4H põhiliseks ülesandeks on toetada maanoorte mitmekülgset arengut ning õpetada oskusi edukalt iseseisva eluga toimetulekuks - õpime tegutsedes!

 

Suvepäevade meeskonna nimel

Annika Rohi

Noorteühing Eesti 4H Järvamaa piirkonnajuht

 

Korraldajad tänavad kõiki toetajaid: 

 

 

Previous Next

Luuletajad ja poliitikud, suurilmadaamid ja diktaatorid – kõik nad on võlutud olnud Garda järve laiuvast veesinast. Suurimana Itaalia järvede seas peegelduvad tema vetepinnalt järvest põhja pool asuvad arvestatavalt kõrged ja kaljused mäed, mis lõunas sujuvalt pehmeteks küngasteks muutuvad. Mägede vahel sulisevad veed jõuavad külade ja maaliliste linnakeste randadesse ja sadamatesse, mis on täis elust rõõmutundvaid puhkajaid. On öeldud, et Garda järve äär on lihtsalt taevalik paik, mille külad ja linnad ning nende elanikud püüavad külalistele pakkuda kõike, mis kuulub hea äraolemise juurde. Dolomiitide mägede ja Tirooli piikonnaga seonduvad  sügavad mägedesse lõikuvad jõeorud ja püstloodsed kivised mäenõlvad, erinevat värvi kaljuseinad ning järsud rohe-rohelised rohumaad muudavad mägede vaated eripärasteks.

9 päeva täis avastusi, üllatusi algas bussisõiduga läbi Baltimaade, Poola, Austriasse. Sõiduks Veneetsia vaatamisväärsuste juurde kasutasime laeva. Linnaekskursioonil käisime Püha Marcuse kirikus, jalutasime vanimal turistidest tulvil Rialto sillal ja käisime kohalikul turul. 3 ööd veetsime Garda järve ääres Sirmione lähedal, mis asub järve ulatuval poolsaarel. Kitsad kõverad tänavakesed, oliivisalud ja 13. saj. pärit kindlus on Sirmione uhkuseks. Külastasime  künkal asuvaid Rooma üliku villa varemeid ( Grotte di Catullo), kust avanesid kaunid vaated järvele. Sõitsime nii kaatriga kui bussiga mööda Garda järve äärt. Nautisime Torri dei Benacot ja Malcesinet. Torri dei Benaco kindluses asub hetkel kohalik etnograafiamuuseum. Nägime kalapüügivahendeid ja väikest sidrunipuude kasvatust. Malcesine maaliline kitsaste tänavatega väikelinn paiknes juba järve põhjapoolses osas, mille juurest algasid kõrgemad mäed. Malcesine on tuntud ka oma oliiviõlitööstuse poolest, mille toodangut külastajatele pakuti. Väljasõit toimus ka Romeo ja Julia linna Veronasse, mis on Itaalia üks vanimaid linnu, mille Roomaaegsed muistised koos keskaegsete vaatamisväärsustega paiknesid linnas parajalt sobiva jalutuskäigu kaugusel. Imetlesime Julia armastuse õhkamise rõdu ja Romeo maja, isevalitsejate Scaligeride imelisi, pitsilisi, taevasse tõstetud sarkofaage, imekaunist valikut varastest romaani stiilis kirikutest ja üht paremini säilinud Vana-Rooma amfiteatrit. Aega jäi poekeste ja kohvikute külastamiseks ja linnamelu nautimiseks. Terento maapüramiidid - koonusjad tornikesed tipus asetseva tugevamast materjalist kiivriga on looduse poolt kujundatud geoloogilised formatsioonid. Umbes 25 min jalgsi mäkketõusu järel jõudsime kunagise looduskatastroofi aladele, mille tagajärgi nüüd huvilised imetlemas käivad.

Serrai di Sottoguda on üle paari kilomeetri pikk kanjon või lõhe, mille keskelt läheb rada. Matk kuni 50 m kõrguvate kaljude vahel oli sõnu seletamatult imeline.

Peale mõnetunnist sõitu piki jõeorge läbi Dolomiitide mägede jõudsime Marmolada mäeharuni. Need on tipud, mis paistavad hea ilmaga isegi Veneetsiast. Esimese maailmasõja ajal jooksis siit piir Austria - Ungari ja Itaalia vägede vahel ja austerlased kaevasid tunneleid Marmolada liustikusse ning itaallased kindlustusid lõunapoolsetel järsakutel. Malga Ciapela külast algav tõstuk viis meid Serauta mäeni, kus tegime peatuse, et astuda sisse kaasaegsesse I maailmasõda meenutavasse ja kõige kõrgemal Euroopas asuvasse muuseumi. Kui algul oli meie juhendaja Ülle pisut hirmul, et 2950 m kõrgusele tõusta, siis sisenenud turvalisse tõstukisse, haihtus suur hirm... Aga, 1. juulil oli lumi maas!

Järgnes sõit Saksamaale, ööbimine seal ja kojusõit läbi Poola, Leedu ja Läti.

Siinkohal täname piirkonnajuhti Ingat reisi organiseerimise ja reisibürood PEREREISID mitmekesise ja huvitava reisi eest.

 

Klubi Jõõprekad liikmed õde ja vend Nora ja Miron

Rohkem pilte on võimalik reisist vaadata Pärnumaa piirkonna Facebooki lehelt siit

Previous Next

25. - 26. aprillil 2017 leidis Tallinnas aset Euroopa 4H Platform'i kohtumine. Osalejaid oli Taanist, Rootsist, Lätist, Soomest, Soome-Rootsist ja Eestist, kokku 12 inimest. Eesti 4H esindus võttis oma külalised vastu Raekoja platsil olevas Tallinna Tudengimajas. Esimesel kohtumispäeval esitas iga riik oma ühe oma projekti presentatsiooni, teemaks 4H nähtavus. Eesti 4H tutvustas Hiir Huberti sünnipäevatuuri, mis toimus üle Eesti 25. aastapäeva raames ning mis aitas palju kaasa Eesti 4H nähtavuse tõstmiseks.

Europa 4H platformi kuuluvad Soome, Soome-Rootslased, Taani, Eesti, Läti, Norra, Rootsi, Venemaa. Kokku on Euroopas 4H liikmeid umbes 68000. Aastaks 2025 on plaan suurendada liikmete arvu 95000-ni.

Kohtumisel tutvustati Global 4H konverentsi, mis toimub 10.-14. juulini Ottawas, Kanadas ning arutleti ühiselt 4H regionaalsete kohtumiste edasisi läbiviimisi. Igal 4H platformi kohtumisel valib vastuvõtja riik koosoleku teema, osavõtjad riigid saavad lisada oma teemasid.

Teisel päeval viidi läbi koolitus teemal "4H nähtavus Euroopas", koolitajaks OÜ Invicta koolitaja Agu Remmelg. Nähtavus on tänapäevases maailmas, kus on info üleküllus, väga oluline. Arutleti, mida ja kuidas saavad riigid teha ühiselt, et tõsta nähtavust ning milliseid projekte võiks edaspidi koos teha.

Järgmisel aastal, 17.-18. aprillil ootab Euroopa 4H Platformi riike külla Taani.

 

Previous Next

Eesti Vabariik 100 programmi raames on toimumas üle-eestiline noortekeskuste ühisettevõtmine  „Kas hundil on pojad või kutsikad?“, mille käigus läbitakse poole aasta jooksul kaks RMK matkarada: Oandust Iklasse ja Perakülast Ähijärvele – kokku üle tuhande kilomeetri. Matkajate ehk „hundikutsikate“ eesmärk on tähistada Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva suurejoonelise ettevõtmisega, mis ühendab kõiki noortekeskusi ja viib noored loodusesse liikuma. Igal noortekeskusel on läbida oma teelõik, mis eelnevalt ära jaotatud. Eesmärk on, et vähemalt 100 noortekeskust kõikidest Eesti maakondadest osaleksid selle suurejoonelisel matkal.

Ida-Harju noortekeskused olid esindatud 4H klubidega Ravilast, Koselt, Alaverest ja Kehrast.

Enne põhimatka läbiti 6. mail jalgsi kontrollmatk Kakerdaja rabas, mille käigus kontrollisiti valmisolekut matka vastupidavuses. Põhimatk toimus 10. - 11. juunil, RMK matkamarsruudil Aegviidu - Alavere - Kose-Uuemõisa - Saula. Kehra klubi läbis matka marsruudil Kehra – Aegviidu – Alavere. Sealt edasi liiguti Saula küla poole Alavere noored mööda RMK rattarada, kuna jalgsimatka tee oli rattaga läbimatu. Ravila noored alustasid rattamatka Ravilast, seejärel suunduti Kosele. Noortekeskuse ees liituti Kose noortega ja ühiselt suunduti Kose – Uuemõisa. Peale viimast liitumist matkajatega sõideti mööda RMK radasid Saulasse Viikingite külla. Teel põigati sisse ka Tuhala Nõialaadale, kus kohtuti  "Eesti Selgeltnägijate tuleproovi" võitnud nõid Anuga.

Kogu matka teekond salvestati Endomondo rakendusega, mille tulemused salvestatakse ühisele matkakaardile ja on kõigile nähtav. Klikates rajale on näha osalejad ja lisatud ka lustakas pilt matkast (vaata Kose Noortekeskuse FB lehelt).

Täname vapraid 4H „hundikutsikaid“ ja vabatahtlikke juhendajaid, kes rõõmsalt matka läbisid.

Uusi põnevaid seiklusi ootama jäädes,

Harjumaa piirkond.

 

Ettevõtmine on algatatud ja välja töötatud konkreetselt Eesti Vabariigi 100 aasta sünnipäeva tähistamiseks ning projekti eestvedajaks on Eesti ANK ja Saue Noortekskus. Kingitust on toetanud EV100 ja KÜSK läbi laste ja noorte looduse või liikumisharjumustega seotud projektide taotlusvooru.

Previous Next

Neljapäeval, 18.mail said Jõgevamaa piirkonna klubid kokku Pajusi vallas. Kõigepealt käidi tutvumas Pajusi ait-kuivatiga. Seejärel sõideti kõik koos Loopre-Lepiku ratsatallu. Kohapeal võõrustas Katrin Nõmmiksaar, kes igapäevaselt seal hobustega töötab. Ta rääkis talu saamise lugu, tutvustas igapäevaseid töid - toimetusi. Ja siis see kõige olulisem- lähem tutvus hobustega. Pisut juttu õues, hobuaedikute juures ja peagi olid Eedi ja Baccardi valmis soovijaid sõidutama. Eedi oli pisut rahulikuma loomuga hobune, kellega julgemad või kogenenumad said iseseisvalt sõita. Baccardi seevastu oli valmis meid sõidutama, aga kindluse mõttes juhtis teda Katrin kõrval jalutades. Samal ajal kui osad sõitsid hobustega, said teised teha tutvust vana elumajaga ning vaadata vanu traktoreid, hobuvankreid ja tööriistu- tegevust ja uudistamist jätkus kõikidele. Peeti maha väike piknik ja oligi aeg koduteele asuda. Oli väga tore õhtupoolik.

Previous Next

4H Jõgevamaa piirkonna klubid tulid 28. - 29. aprillil kokku Põltsamaale kevadlaagrisse, et koos ühiselt aega veeta ja uusi teadmisi saada. Koos käidi Põltsamaa Päästekomandos, kus räägiti noortele komando ja päästjate tööst lähemalt. Kui noored olid depoos, näitasid päästjad seal oma varustust ja kevadlaagri auks pandi ka päästeauto sireenid tööle. Järgmisel päeval käis Tõnu Vare noortele rääkimas veeohutusest. Tema loengus saadi teada, kuidas uppuvat inimest õigesti päästa ja räägiti, millised veekogud on ohutud ja millised mitte. Veel näidati millised päästevestid tegelikult ka päästavad ja kuidas neid õigesti kasutada, et nad teeksid oma tööd õigesti. Lisaks mängiti laagris erinevaid sportlikke mänge, mille eest said kõik auhindu. Kevadlaagris said noored palju uusi teadmisi ja nad said kõik koos toredasti aega veeta.

Rohkem pilte ja videolõike näed Jõgevamaa 4H Facebooki leheküljelt

Previous Next

12. mail sõitsid 10 Virumaa piirkonna noort Porvastu tallu (Lääne-Virumaa), kus nad pakkusid oma abikäsi talupidamises. Ettevõtmine sai alguse noorte ja juhendajate ideest leida talu, kus saaks aastaringselt toimetamas ja abistamas käia. Tegevusest saavad kasu mõlemad osapooled. Noored saavad suurepärase kogemuse võrra rikkamaks ja talu saab kiirelt vajalikud tööd tehtud.

Kui punt tegijaid oli koos, siis võeti ette väike reis Idast Läände. Taluõuel ootasid noori perenaine Merle ja peremees Aldis, kes pikema jututa rakendasid noored  tööpostile. Poisid said koos peremehega õunapuu maha võtta, oksi minema vedada ja taimi kasvuhoonesse viia. Neiud tegelesid taimede potistamise ja riisumisega. Kui algselt võib tunduda, et tööd ei olnud palju, siis tegelikult olid kõigi käed ja jalad tööd täis. „Talus ei saa ju kunagi töö otsa!“, ohkas üks neiu, kes on ka ise maalt pärit. Kui osad noored said tööga varem valmis, siis said mööda põldu koera jalutada (õigemini jalutas koer nimega Blu noori).

Kui töö oli tehtud algas kõige toredam osa-piknik! Lisaks sellele said noored tutvuda küülikute ja nende poegadega, kelle juures me pidime hästi vaiksed olema, sest võõraste inimeste puhul võivad küülikud omad pojad lihtsalt ära süüa. Seejärel mainis perenaine, et toas on ka pardipojad, mis lõi ühel neiul emotsioonid lakke „Ma pole ju kunagi päriselus pardipoegasid näinud!“. Samal ajal kui südametemurjad pardipojad noorte tähelepanu endal hoidsid, ilmus perenaine ja üks meie noormees välja vuttidega. Ka vutid said omad paid.

Talus oli avastamist palju! Noored ja taluperenaine leppisid kokku, et suvel tuleme jällegi tagasi, sest küülikute pesakond vajab ju uusi puure juurde! Lisaks anti noortele ka võimalus tulla Porvastu tallu telkima-millest nad loomulikult kinni haaravad!

Täname suure kummardusega Porvastu talu perenaist ja peremeest, kes andsid meie noortele suurepärase kogemuse! Kohtume peagi taas!

Previous Next

14.- 21. mail esindasid Eesti 4H noorteaktiivi liikmed Birgit ja Kristjan Eesti 4H-d Budabestis toimunud seminaril „Voices for life“. Seminari peakorraldajateks olid meie katuseorganisatsioon Rural Youth Europe ning Nordic Youth Organisation. Osalejaid oli peaaegu 40, kes olid pärit 19 erinevast riigist. Nädala jooksul räägiti migratsioonist ning sellega kaasnevatest muredest erinevates riikides. Samuti selgitati, mis on vihakõne ning narratiivid. Üheks põnevaimaks osaks oli simulatsiooni mäng, kus meid jagati peredeks ning pidime midagi teadmata jõudma üle piiri, kus ootas meid uus teadmatus. Samuti rääkis meile oma kogemustest noormees, kes on sõjapõgenik Süüriast ning on ise kõik selle läbi elanud. Lisaks ametlikule õppimise osale saime tutvuda ka linnaga ning omavahel lõbusalt aega veeta. Olgugi, et saime vähe magada, oleme mõlemad oma kogemustega ülimalt rahul ning loodame loodud sõprussuhteid veelgi tugevdada. Kui kellelgi tekkis huvi sarnasel sündmusel osaleda, siis juba sel suvel augustikuus toimub Lätis Rally 2017, kuhu oodatakse ka Eestist 18+ vanuses osalejaid.

Mis imeloom see IFYE on???? See on alati kõigi küsimus. Ta on üks väga vahva ja asjalik noor, kes võtab osa maanoorte vahetusest (International Farm Youth Exchange). Sel aastal on meie riiki tulemas 4 noort: Silvia (19) Austriast, Linzi (26) Põhja-Iirimaalt ning Regula (27) ja Marcel (26) Šveitsist. Neile on vaja leida Eestis viibimise ajaks pered, kus nad saavad end võõras riigis koduselt tunda ning osa saada meie maa kultuurist ja igapäevaelust. Et see kõik saaks juhtuda, on mul Sinu abi vaja!!!

Kui Sul tekkis huvi, siis mõtled kindlasti, mis sellega kaasneb?! Hea oleks, kui noorel on oma tuba ja peres oleks pesemisvõimalused. Noor, kes elab Sinu peres, on kui Sinu pere liige. Ärge peljake teda kodutöödele appi kutsumast. Pere ei pea muutma oma toitumisharjumisi. Ela edasi oma normaalset elu, selleks nad ju siia tulevadki, et näha meie riigi igapäevaelu. Saabudes selgita oma pere reegleid, nii ei teki teil hiljem arusaamatusi (nt. mis kell on hommikul äratus, mis kell te tavaliselt lõunatate jne). Paljud välisriigi noored ei oska ise end appi pakkuda, aidake siis neid selles ja kaasake neid oma tegemistesse. Selline kogemus aitab muuta Sinu pereelu huvitavamaks ja toob teise riigi kultuuri koju kätte. Näiteks mina olen lasknud noortel ka teha süüa. Oleme teinud Austria õhtu (mille tulemusena oskan teha nüüd Viini šnitslit), Ameerika õhtu (sain selgeks kuidas teha Slappy Joe-d) ning neile vastutasuks Eesti rahvustoitudega õhtu (sügavkülmast on välja otsitud verivorstid, et siis neid sellega üllatada). Nii on tavalisel argiõhtul huvitav rahvusvaheline hõng juures.

Noor on tavaliselt ühes peres umbes 10 päeva. Seejärel liigub ta järgmise pere juurde. Perest perre liigub ta pere abiga. Ning alati on ka kätte saadav ka IFYE koordinaator (ehk siis mina), et kui peaks tekkima muresid ja rõõme, mida on vaja jagada.  

Noorte kirjeldused ja võimalikud vabad ajad leiad KLIKATES SIIA või huvi korral võid mulle ka kirjutada ja joonistada emailile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 
Reelika Rüütli

Eesti 4H IFYE koordinaator

Registreerimine laagrisse on alanud!

Ootame kõiki Noorteühing Eesti 4H liikmeid, juhendajaid ja nende sõpru 4H suvepäevadele, mis toimub sel aastal 01.-04. augustil. 

Telklaager pannakse üles neljaks tegevusterohkeks päevaks Kõrvemaa matka- ja suusakeskuses, Oja talus, Harjumaal.

Täida enne laagrit ära ka lapsevanema nõusolekuleht, mille leiad SIIT. Prindi see välja ning vii täidetuna oma juhendajale!

Previous Next

Lihavõttepühade eel, 13.-14. aprillil kogunesid Järvamaa piirkonna klubid kokku - toimus piirkonna aastakoosolek ja kevadlaager. Seekord saadi kokku taas armsaks saanud Paide Avatud Noortekeskuses.

Mõte jälle heasse tuttavasse sõprusnoortekeskusesse külla minna kandis sel korral hoopis teistmoodi tähendust - nimelt tegutseb alates sellest sügisest Paides verivärske 4H klubi Miksikesed särasilmse noorsootöötaja-juhendaja Kaili eestvedamisel. Ütlesime neile üheskoos "Teretulemast 4Haasse!".

Kuna oli ikkagi pühade-eelne aeg ja paljudel plaanid pikaks nädalavahetuseks tehtud, ei olnud meid laagris palju. Rõõmu valmistas ikkagi see, et esimesel õhtul - aastakoosolekul olid esindatud kuuest klubist viis. Töine ja tegus koosolek peetud, õhtusöögiks maitsvad pitsad söödud, asuti tegutsema. Jäneda Margiti juhendamisel meisterdati plastpudelitest taaskasutuspõhimõttel munatopse ning pisteti mulda erinevaid seemneid. Noored tutvusid ka NIP-idega ehk kuidas ise isiklikke projekte teha.

Järgmine hommik algas põnevate munakatsete ning munade värvimisega, millele järgnes koksimisevõistlus. Enne koju minemist mängisid noored saalis sportmänge ning oligi aeg koju minna pühasid nautima!

Oli tore ja õpetlik laager!

Aitäh kõikidele, kes tulid-nägid-tegid!

 

Annika Rohi

Järvamaa 4H piirkonnajuht

Previous Next

Noorteühing Eesti 4H suursündmus Talveakadeemia 2017 leidis sel aastal aset 10.-12. märts Rakvere Noortekeskuses. Oma kogemusi ja emotsioone jagavad kaks 4H noorteaktiivi uusimat liiget Jolanda Pikerpõld ja Viktoria Musakko.

„Meile Viktoriaga vägagi meeldis see üritus. Me osalesime Talveakadeemias esimest korda ning võime öelda, et meil oli väga põnevusterohke nädalavahetus. Tore oli saada ka uusi tutvusi.

Reede õhtul toimus meil kogunemine. Sel õhtul toimusid toredad seltskonnamängud ning muidugi saime ka üksteisega tuttavaks. Juba esimesel õhtul oli meil väga lõbus. Nii tore seltskond tuli kokku.

Laupäevane päev möödus meil osaledes erinevatel koolitustel. Meie lemmikuks koolitajaks sel päeval osutus Pille Kriisa. Muidugi meile meeldisid ka teised koolitajad ning koolitused. Enne õhtusööki mängisime me simulatsioonimängu, kus pidid vägagi püsima oma rollis ning hoidma oma seisukohta kõrgel. Hiljem õhtul oli meil üks vahva "Maarahva külapidu". Meil käis ka külas Ervin Lember, kes aitas meil ise valmistada pille.

Pühapäeval peale hommikusööki asusime Rakvere peale orienteeruma. Samuti sel ajal pidime me ka mängima ühte "kirjaklambri" mängu. Meie rakverlaste jaoks oli see väga vinge kogemus. Lõunaks pöördusime tagasi noortekeskusesse, kus hakkasime vaatama põnevaid pilte meie retkedest. Kuna oli Talveakadeemia viimane päev, siis andsime päeva lõppedes ka üritusest tagasisidet ning peale seda suundusime kõik oma kodudesse.

Väga kurb oli ürituselt lahkuda, oleks võinud kesta kauem.

Üldiselt sujus üritus väga positiivselt. Kahjuks oli osalejaid vähe, kuid lõbus oli meil ikkagi. Meie jaoks oli tegevusi samuti piisavalt. Kuid mõnikord olid ürituste vahelised pausid natuke pikad. Kohtume kõigiga järgmisel üritusel!

Korraldajad olid ka Talveakadeemia lõppedes positiivselt meelestatud ning võtavad nii mõndagi kaasa järgmisesse aastasse. Täname siinkohal ka kõiki toetajad, kes aitasid kaasa Talveakadeemia elluviimisele – Rakvere Noortekeskus; koolitajad Pille Kriisa, Ervin Lember, Helen Siska ja Kairi Janson; Balsnack International Holding AS; Sulemees OÜ; Lada Caffe

Previous Next

26.-29. jaanuarini veetsid osa 4H juhendajatest Poolas, Suwalki linnas ning osaleti koolitusel "Kommunikatsioonistrateegia loomine". Arutleti Eesti 4H sise- ja väliskommunikatsiooni sihtgruppide üle, vaadeldi erinevate infokanalite olemust. Koolituspäevad olid põnevad, Invicta koolitaja Agu Remmelg'a abil saime teada, mis viisil saada toimima ühingus liikuv info, kuidas viia Eesti 4H suuremale pildile ning kuidas esineda ja esitleda ühingut.

Koolitus algas juba bussisõidul. Kuna meiega oli kaasas mitmed uued 4H juhendajad, siis Pärnumaa piirkonnajuht Inga Raudsepp viis läbi 4H juhendaja algkoolituse ning rääkis 4H olemusest ja toimimisest. Koolitaja Agu Remmelg jagas bussitäie rahvast gruppidesse, enne lõunat oli arutelu sisekommunikatsiooni teemal ning peale lõunat mõeldi väliskommunikatsiooni toimimise üle ühingus.

Esimesel koolituspäeval  hakkasime bussis toimunud grupitööde tulemusena juba paika panema sise- ning väliskommunikatsiooni toimimist Eesti 4H-s. Nö koduseks ülesandeks sai igaüks järgmiseks päevaks ette valmistada "liftikõne", mis tutvustaks 4H-d kas liikmele, juhendajale, koostööpartnerile või toetajale.

Teise koolituspäeva läbivaks teemaks oligi väliskommunikatsioon ja avaliku esinemise oskus.

Koolituse lõpus sai igaüks tunnistuse ning õhtul ootas kõiki vahva karnevalipidu hotellis.

Koolituse ajal peatusime võrratus hotellis - Hotel Loft 1898, mis ületas kõikide ootusi. Koolituse vahepeal jätkus aega ka Suwalki linna omal käel avastada.

Aitäh kõigile osalejatele, oli tõeliselt tore koolitusreis!

Kallis noor,

Loodame, et 4H on sulle liikmeks olemise aja jooksul pakkunud palju ägedat ja põnevat tegevust. Et oled leidnud uusi sõpru, õppinud kihvte asju ja mis kõige tähtsam, kogunud hästi palju ägedaid mälestusi.

Me tahaksime sulle kõike seda veel pakkuda, aga tuhat korda võimendatult. Selleks ootame sind liituma NOORTEAKTIIVIGA.

Noorteaktiivi liikmena on sinu kohustusteks
 - koosolekutel käimine

 - teistele noortele väärt ürituste (nt Talveakadeemia) korraldamine

 - oma nõu ja jõuga 4H arengule kaasaaitamine

 - chill ja äge inimene olemine

Noorteaktiivi liikmena on sinu võimalusteks

 - kõige ägedam seltskond

 - palju motivatsiooni ja teiste kogemustest õppimise võimalust

 - see imeline tunne peale iga ürituse kordaminekut

  - olla teistele noortele eeskujuks.

Niisiis – ära oota. Täida ära avaldus SIIN: https://goo.gl/forms/jTYaGhlpW3LbL9cw2

 ja jää ootama edasisi juhiseid. 

Kui sulle väga meeldib prokrastineerida, siis KÕIGE KÕIGE viimane kuupäev avalduse ärasaatmiseks on 11. jaanuar. Parem on muidugi, kui täitsa kohe ära teed.

Ootame sind enda sekka!


Sinu 4H noorteaktiiv

 

Terve 2016 aasta jooksul toimus üle-eestiline Noorteühing Eesti 4H kampaania "Hubert tuleb külla!" Maskott Hubert külastas koole, noortekeskuseid ja erinevaid üritusi kokku ca 50-k korral. Külastuste jooksul tutvustati Eesti 4H tegevusi, mängiti erinevaid mänge, õpiti tundma teraviljade ja aedviljade seemneid ning klopiti hulgaliselt võid, mis üheskoos leivaga ära söödi.

Kampaania jätkub ka 2017 aastal ning ootame küllakutseid koolidest ja noortekeskustest!

Huberti käimised on kajastatud siin.

 

Noorteühing Eesti 4H Pärnumaa piirkonna aastalõpu üritus.

Reedel, 2.detsembril kogunesid Tootsi kooli Pärnumaa kõik 4H klubid, et tähistada taas ühe aasta möödumist. Üritusel osales kokku 170 noort ja juhendajat üle Pärnumaa.

Kell 17.00 avati üritus  4H lauluga, kogu seltskonda oli tulnud tervitama Tootsi Lasteaed-Põhikooli direktor Jüri Mets.
Järgnevalt esines 4H KOOR, kus laulavad klubide Pärnjõe Semud, Karu Katid-Matid Juurikarult, Dixie Lõpelt ja Kärmed Tootsikad liikmed, juhendajateks Kalli Rõõmusaare ja Ellen Kupar ning Sirje Kaska.
Nüüd oli aeg veidi maiustada, selleks ikka kringel ja morss.
Kell 18.00 algas  aastakoosolek, kus igal klubil oli vaja ette valmistada  3 min. kokkuvõte aastast. Tore oli kuulata kui palju huvitavaid ettevõtmisi noored ja juhendajad oma kodukohas teevad. Kuulati ka Pärnumaa noorteaktiivi ja piirkonnajuhi aruannet aastast. Koostati ka järgmise aasta tegevuskava.
Järgnes mõnus õhtusöök Tootsi lasteaia söökla ruumides. Kõik need 2 päeva valmistasid noortele süüa vabatahtlikud Marek Sild, Margit Vares ja Riina Kütt. Suur tänu neile!
Kui kõhud täis, oli vaja klubidel loosi järgi valmistada ette piltmuinasjutt, mis tähendas, et laval tuligi seista kivikujuna ja teised klubid pidid ära arvama, mis muinasjutuga tegemist. See tõi saali väga palju elevust.
Nüüd oli aeg käes tutvustada õhtu üllatuskülalist. Noorte keskel võttis laulu üles Frederik Küüts. Tema laulude ja luuletuste saatel möödus tund nii kiirelt ja imevahvalt. Aitäh Frederikule!

Seejärel tuli lavale Tootsi vallavanem Riina Kukk koos kaaslastega, et  tervitada kogu laagrirahvast playbacki etteastega Europe The Final Coutdown.

Nüüd oli aeg minna õue vaatama Rufi ülivõimast ilutulestikku, see oli mõeldud  ühtlasi nii aasta lõpetamiseks kui ka parima piirkonna tähistamiseks.
 Õhtuprogramm jätkus lavastusega Lumivalgeke ja 7 pöialpossi. Siingi tuli loosi alusel teha konkreetne etteaste, kus Lumivalgeke on surnud ja pöialpoisid teda leinamas. Ääretult vahvaks kujunesid varjandid ooper, ballett, ürginimesed ja itaallased.
Õhtu lõppes diskoga, mille üheks osaks oli tantsumaraton. Tervelt 20 minutit tuli tantsida hästi hoogsate lugude järgi. Siin olid toredad meened parimatele tantsijatele Rapalalt.

Unetud said veeta öö filmi vaadates.
Laupäev algas kohe mõnusa kõdimassaažiga.

Kui hommikusöök söödud jätkati piparkookide kaunistamisega. Iga klubi sai need ka koju kaasa võtta.
Seejärel tuli meile külla Kairi Janson, kes rääkis noortele IFYE programmist ja oma suvest Ameerikas.
Nagu ikka on 4H-kas harjunud laagrites meisterdama, nii ka seekord. Juhendajad Sirje Kaska ja Riina Kappak õpetasid noortele huvitavate lahti volditavate kaartide ja märkmike tegemist. Klubi Kärmed Tootsikad liikmed Kerda ja Hanna juhtimisel sai ära tunda purgis olevaid maitseaineid. Selle ülesande võitsid Kihnu klubi noored. Väga tore õpituba oli klubi Dixie noorte poolt korraldatud, kus palja jalaga tuli ara arvata, mis on kotis. Võitjaks osutus klubi Kärmed Tootsikad liige Helen.

 Töötubade vahel jagasid oma muljeid Ameerikast Mirjam Holtsmann, Põhja Iirimaast ja Sloveeniast Tarmo Tõnismann, Norrast Teele Tõnisson ja Ameerika pulmapidustustest Karoliine Kask.
Juba teist aastat korraldame lauluvõistlust, kus tuleb kiiruse peale ära arvata esitatav laul ja siis see esitada. Kõige toredam on see, et võistlus toimub tüdrukute ja poiste vahel. Ja seda kirge, kuidas need laulud esitatakse, peaks küll kõik koorijuhid nägema. See on ülivõimas. Et 4H-s on kõik suured sõbrad, siis lõpeb see tavaliselt ikka kallistustega.
Et Tootsis on olemas ujula, siis mindigi koos mõnusasti sulistama, mille eest suur tänu Tootsi Vallavalitsusele. Need kes ujuda ei soovinud jätkasid koolimaja saalis mõnusate mängudega.

Üritus lõppes tantsu ajalooga, kus tantsiti 3. aasta jooksul koos õpitud tantse.

Enne kojusõitu kinnitati veel keha maitsvate pannkookidega ja iga klubi poolt kaasa toodud moosiga. Kõige põnevamaks osutus uue klubi Smile Koongast tehtud nõgesemoos.

Meie üritusel oli kokku üle 20 toetajast  ettevõtte ja hea sõbra, kellele tänu saime iga kahe tunni järel  loosimise alusel anda noortele meeneid ja kinkekaarte.

Soovime kõikidele sõpradele ja toetajatele rahulikku jõuluaega ja kindlasti rõõmsat ja teguderohket uut aastat!

Pärnumaa piirkond koguneb oma järgmisele üritusele juba 20.-21.  jaanuaril  Lindil.

Pilte ürituse kohta näeb Pärnumaa piirkonna 4H Facebooki lehelt

 

Pärnumaa piirkonnajuht Inga Raudsepp

Noorteorganisatsioon Eesti 4H on maaelu väärtustavatele noortele tegevust pakkunud juba Eesti Vabariigi taasiseseisvumisest saati. Eesti 4H loodi aastal 1991 eesmärgiga toetada laste ja noorte mitmekülgset arengut, pakkudes neile isetegemise võimalusi ning teadmisi ja praktilisi kogemusi oma elu korraldamiseks. Seda eelkõige oma kodukohta ja maaelu väärtustades. Õppida tegutsedes!

Nüüd on selliseid noori juba mitu põlvkonda, sest Eesti 4Hl täitub 25s tegutsemisaasta. 4Hst on välja kasvanud näiteks tantsija ja koreograaf Jüri Nael ning Tartu seikluspargi käima lükanud Ragnar Kekkonen. 4H koondab teotahtelisi ja ägedaid noori, kes peavad tähtsaks oma kodukohta ja ei unusta oma juuri maakohtades.

Kogu sünnipäeva-aasta vältel on mööda Eestimaad ringi sõitnud 4H maskott hiir Hubert, kes on erinevates paikades tutvustanud 4H tegemisi. Samuti toimus suvel Eestis suur 4H IFYE konverents, kuhu kogunes aktiivseid noori üle kogu maailma. Loomulikult on kogu aasta vältel jätkunud ka 4H tavapärased tegevused: laagrid, koolitused, erinevad õppeprogrammid.

Sünnipäeva-aasta lõpetatakse korraliku sünnipäevapeoga 05. novembril Kose kultuurikeskuses juba sel nädalavahetusel, kus tänatakse ühingu vabatahtlikke juhendajaid ja koostööpartnereid. 

Selleks, et meie pisikesed maakohad välja ei sureks ja küla elaks veel vähemalt kakskümmend viis aastat, on maakohtadesse tarvis tublisid ja teotahtelisi noori. 4H pakub sellistele noortele võimalust üksteisega kogemusi jagada ja vajadusel nõu ja abi küsida. Liituma on oodatud kõik 7-26 aastased noored. Kes vanusepiiri sisse ei mahu, aga tunneb, et tahaks ikkagi kaasa lüüa, on oodatud liituma klubijuhendajana.

Noorteühing Eesti 4H viis läbi 16.-18.09.2016 Paide Avatud Noortekeskuses Sügisakadeemia, mille käigus osavõtnud õppisid tundma Ameerikat, säästma raha ning pidasid maskott Hubertiga õhtustel linnatänavatel fotojahti.

Noorteühing Eesti 4H Järvamaa piirkonnajuhi Annika Rohi sõnul kogunes Paidesse üle poolesaja noore vanuses 13+, et osaleda Eesti 4H ühingu 25. aastapäevale pühendatud kolmepäevases Sügisakadeemias.

Päevadesse mahtus ohtralt tegevusi. Esimesel õhtul korraldasid mänge ja tegevusi Järvamaa noored, teisel päeval rääkisid noortega 4H vilistlased. Ajakirjandustaustaga 21. aastane Kairi Janson Pärnust pajatas oma värskest IFYE Ameerika kogemusest. IFYE noored on need, kes veedavad suve mõnes välisriigis ja saavad kogemuse elades sealsetes peredes, õpivad tundma selle riigi kultuuri ja keelt.

Raha säästmisest ja eelarve planeerimisest kõneles ühingu vilistlane, 25. aastane Aliise Allik, kes töötab Swedpangas OpExi eksperdina. Tõrvast pärit ja Suure-Jaanis keemiaõpetajana töötav 26. aastane Tauno Tilk jagas noortega kogemusi, mida ta on Noorteühingust 4H ellu kaasa võtnud.

Põnevust tekitas noortes ka pärast õhtusööki peetud fotojaht Paide linnas. Kõikidele noortele oli see vahva väljakutse ning elevust lisas ka fotojahiga liitunud maskott hiir Hubert, kellega nii mõnigi Paide elanik koos pilti soovis teha.

Veel mahtus päevadesse Mehhiko stiiliõhtu ja noorsoopolitseinik Malle Hermansoni töötuba, kus noored said end proovile panna päästemängus.

Sügisakadeemia pilte näeb siit.

 

 

30. juulil jõudis lõpule 58's IFYE- konverents (International Farm Youth Exchange ehk rahvusvaheline maanoortevahetus), mis leidis aset Eestis esimest korda.

Seitsmepäevase konverentsi käigus tutvustati välismaalastele meie riiki ja kultuuri. Konverents algas traditsioonilise jumalateenistusega ning sellele järgneva ilmaliku avatseremooniaga. Peale ühist fotografeerimist toimusid meeskondlikud mängud, mis pani kõvasti ajusid ragistama ja koostööd tegema.

Nädala jooksul toimus erinevaid väljasõite küladesse ja linnadesse, põnevaid tegevusi jätkus igasse päeva. Viimasel päeval andis Eesti üle IFYE lipu järgmise aasta korraldajale Šveitsile.

Oleme tänulikud kõigile oma külastajatele, kes tegid konverentsi meeldejäävaks ning täname ilmataati, kes õnnistas meid ilusa ilmaga!

 

 

 

Eesti 4H käesoleva aasta Lõikuspidu toimub sel aastal Türi-Allikul Veskisilla vabaaja- ja puhkekeskuses. Üritus algab 12.00, kogunemisaeg alates 11.30.

Lõikuspeol:
- täname 2016 a parimaid
- toimub omatehtud asjade laat, võimalik nii müüa kui vahetada.
- parima NIPi valimine
- põnevad võistlused
- kohal on Fotobox
- üllatusesineja!
Võta kaasa sularaha laadaostudeks ja fotoboks piltide jaoks!
Registreerimine oma klubi juhendaja juures!

Kohtumiseni Veskisillal!

© 2015 Noorteühing Eesti 4H. All Rights Reserved.