Reis Lätti oli nii mõneski mõttes huvitav ja inspireeriv, sest sain võrrelda otseselt Eesti ja Läti 4H laagrit ja selle korraldust.
Jõudsime Läti 4H laagripaika Pūre Põhikooli 24. juuli hilisõhtul. Laagri läbiviimisest ja tegevustest saime esimest aimu alles hommikusöögilauas korraldustiimi koosolekul. Laagrilised, keda oodati ca 150, hakkasid saabuma alates 11.00, iga osaline sai vastuvõtulauast endale uue rohelise särgi ja kaelakaardi, mille järgi nad hiljem jaotati kiiresti gruppidesse. Tiimid jagati ära marjanimede kaupa, näiteks minu tiimi nimi oli tikker. Telklaager seati üles kooli ümbrusesse. Meeskond – korraldajad ja vabatahtlikud, keda oli ca 30, majutusid koolimajas. Peale lõunat tegi iga tiim omavahel tutvust, mille käigus disainiti ühiselt oma meeskonna lipp, räägiti läbi reeglid ja mis on järgnevatel päevadel ees ootamas. Kogu laagriga mindi koos Pūre linna uudistama. Peale õhtusööki saadeti meeskonnad õppima ühist tantsu ning õhtuprogrammiks tuli laagrisse kuulus näitleja improteatrist, kes tegi laagrilistele lahedaid harjutusi ning lisaks said osalejad võistelda tiimidevahelises bottle flip võistluses. Õhtu lõpetas disko.
Järgmine hommik kõlas stardipauk, ees ootas 17 km matk naaberlinna Kandavasse. Matka eesmärgiks meeskonna- ja suhtlemisoskuste arendamine. Teekond oli pikk ja väsitav, vahepeal oli teel lõunapaus ning linna jõudes viidi kõik bussiga Kandava linnast tagasi laagrisse õhtust sööma. Kuna meie aeg Läti 4H laagris sai sellega otsa, tuli meil lahkuda tagasi Eesti poole. Laagris läks lahti uus diskoõhtu ja neid ootas veel ees palju põnevat – töötoad, spordipäev ja õhtuprogrammid.
Milliseid erinevusi märkasime seoses Eesti 4H laagriga? Peamised inspiratsiooniallikad meie jaoks olid nende huvitav ja kompaktne „tänavatega telkla“, kus telgid olid pandud tihedalt üksteise kõrvale ja telgiuksed ühte suunda, tekitades justkui tänavad, mida märgistati tänava otsas olevate suurte köögiviljakujutistega. Teiseks võib mainida laagri alguses lahedat efekti tekitanud ühesugused T-särgid, mis anti nii laagrilistele, juhendajatele kui ka korraldusmeeskonnale. Juhendajate heledam rohelise toon ja korraldusmeeskonna tumepunane eraldas ilusti silmale, kes on kes. Seehulgas ka samal ajal antud kaelapaelad päeva kava ja grupiembleemiga, mis tegi gruppidesse jagamise lihtsaks ja vältis segadust. Kolmandana tooks välja korraldustiimi, mis koosnes pigem vabatahtlikest, kui juhendajatest, nagu Eestis. Kõik vabatahtlikud olid ühe erilise 4H grupi liikmed ning just nemad planeerisid otsast lõpuni kogu laagri, millest juhendajad samal ajal ise osa võtsid. Neljandaks – Läti 4H laager kestis kokku 5 päeva.
Oleme tänulikud selle võimaluse eest ja soovime edaspidiseks Läti 4H-ga uusi põnevaid koostööprojekte.
Miia Soosalu
Eesti 4H suvelaagri korraldustiimi liige