8. augustil startisid 4H noored ja juhendajad reisile Sloveeniasse. Meie reisil läksime just sinna, mida meie Eestimaal vaadata pole: kõrgeid lumemütsidega mägesid, türkiissiniseid jõgesid ja koski, uskumatult suuri koobaste süsteeme ja ehitusstiililt Veneetsiale sarnanevaid rannikulinnu. Olid Alpid, Pannoonina tasandikud ja karstialad.
Teekond läbi Baltimaade ja Poola, siis juba Tšehhi ja Austria.
Esimene päev oli Sloveenias Bledi kuurortasulas, kus sõitsime “pletna paatidega”. Jõudes sedasi järve keskel asuvale saarele, kus 99 trepiastet viib otse kiriku juurde. Lemmikpaik noorpaaridele. Matkasime Vintgari jõekanjoni radasel, imetlesime Šumi juga. Päeva lõpetasime jalutuskäiguga Bohinji järve ääres, kus oli võimalus ka ujuda. Edasi viis sõit Sloveenia pealinna Ljubljanasse.
Teisel päeval sõisime Velika planina mägede lavamaale. Karjamaa ärkab ellu juunikuu saabumisega – tulevad loomad ja karjused. See on üks kõige arvukamaid siiamaani tegutsevaid karjuste asukondi Euroopas. Üle saja pea maani ulatuva katustega karjusehüti ja alpi karjamaa idüllini jõudmiseks kasutasime Kamniška Bistricast algavate tõstukite abi. Siit tulid ka reisi kaunimad fotod mägedest.
Õhtu veetsime jalutades Ljubljanas. Sloveenia arhitekt Jože Plecnik on suuresti kujundanud linna ilmet – turupaviljonid, kuulus Kolmsild, Lohesild, kirikud, raekoda, purskaevud ja skulptuurid.
Kolmandat päeva alustasime kaljukoopasse rajatud kauni Predjama lossi avastamisega. Sealt juba edasi kõige kuulsamatesse Postonja koobastesse. Sõit maa all rongiga ja giidi saatel pea 2 kilomeerit jala – imetledes stalaktiidi-stalakmiidi-koobaste võlu. Õhtul külastasime Vrhpolje külakese viinamarjaistandust. Leidsime üles ka järgmised puud: kiivid, hurmaad, kreeka pähklid, granaatõunad, rääkimata laimidest ja sidrunitest.
Neljandal päeval puhkasime Portoroži linnas mere ääres.
Viiendal päeval jalutasime Piranis, mis on justkui koopia üle mere asuvast suurest vennast Veneetsiast. Uidates Veneetsia moodi majade vahel imetlesime ka vaadet Horvaatia rannikule.
Lipica külas külastasime Habsburgide keisrikoja kuulsate valgete Lipica hobuste sünnipaika. Viinis on võimalik vaadata nende hobuste tantsuetendust.
Samal päeval jätkasime juba teekonda Brnosse. Sõit läbi Tšehhimaa ja Poola, edasi läbi Baltimaade tagasi koju.
Oli imeline reis, mille eest täname väga turismibürood Perereisid ja giid Kirstit. Järgmine aasta juba jälle, noorte soovil Pariisi ja loodussõpradega Andaluusiasse.
Inga Raudsepp
Pärnumaa piirkonnajuht