29. juulist kuni 3. augustini toimus Noorteühing Eesti 4H eestvedamisel Jõgevamaal Voorel Euroopa maapiirkondade noortele suunatud noortevahetus „Care to Stay, Dare to Change“ (Hooli et jääda, julge muutuda). Euroopa maanoorte katuseorganisatsiooni Rural Youth Europe ja Erasmus+ programmi toel toimunud noortevahetus tõi Eestisse kokku pea 100 aktiivset noort erinevatest Euroopa riikidest. Noortevahetuse eesmärgiks oli tõstatada Euroopa maapiirkondade noorte seas arutelu ja kogemuste vahetust ettevõtlusest ja ettevõtlikkusest maapiirkonnas.
Nädala jooksul arendasid osalejad läbi mitteformaalsete õpimeetodite oma oskusi ja teadmisi, kuidas luua muutust oma isiklikus elus, oma organisatsioonis ja kogukonnas, aga ka näiteks riiklikul ja Euroopa tasandil. Noortevahetus oli üles ehitatud Euroopa ettevõtlikkuse kompetentside raamistikule (ENTERCOMP), mille abil läheneti koos noortega ettevõtlikkusele kui maapiirkonnas äärmiselt olulisele kompetentsile samm sammult kasutades erinevaid mitteformaalseid õppemeetodeid. Nii said osalejad pidada sisukaid arutelusid, jagades oma parimaid kogemusi ja praktikaid, simulatsiooni kaudu mõtestada eetilist ja jätkusuutliku ettevõtlust, analüüsida iseenda tugevusi ja nõrkusi ning võimet ressursse juhtida. Õpikogemuse kinnistamiseks said noored oma kogutud teadmised rakendada Eestis küllaltki tuntud häkatoni formaadis, mil said võimaluse oma kogutud teadmised reaalseteks ideedeks muuta.
Noortevahetuse käigus tuli selgelt esile, et kui Eesti noortele luuakse üha enam erinevaid võimalusi, kuidas nende ettevõtlikkust arendada, siis mitmetes Euroopa riikides ei ole valdkonna olulisus niivõrd esiplaanil. Osalejad tõid postiivse õpikogemusena välja eelkõige ka aspekti, et ettevõtlik mõtteviis ei pea olema rakendatud ainult ettevõtluses, vaid on suur osa nende igapäevaelust, tööst nende organisatsioonides ja kogukonnas. Oluliste taipamistena toodi välja ka suunitlus mõelda julgelt ja rohkem kastist välja, olla valmis muutusteks ning olla julgem ka iseendale võimalusi looma.
Üheks meeldejäävamaks osaks noortevahetusest oli kahtlemata ka kohalike talude ja ettevõtete külastamine Jõgeva- ja Tartumaal. Suur tänu koostöö eest Lalluka talu, Maaelu Teadmuskeskus, OleMari Talu, Hundisaare OÜ, Turgi Talu, Erto Talu, Kruusa talu, Puukujurid ning Kääpa OTT, kes arutlesid ettevõtluse üle maapiirkondades ning näitasid oma talusid ning ettevõtteid.
Lisaks sisukatele aruteludele toimus nädala jooksul ka mitmeid aktiivseid ja kultuurilisi tegevusi. Koos õpiti rohkem tundma nii partnerriikide toidukultuuri, kui tantsu ja muusikat. Täname ka Põltsamaa ETNO rahvatantsurühma särtsaka ja osalejatele palju emotsioone pakkunud esinemise eest!
Partnerorganisatsioonid lahkusid Eestist äärmiselt positiivsete emotsioonide ja kogemustega, võttes endaga kaasa ka konkreetse plaani, kuidas nädala jooksul kogutud teadmisi ja kogemusi oma organisatsioonides ja kogukondades, miks mitte ka riiklikul või isegi Euroopa tasandil ka ise rakendada.